muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíNotace aneb co se ozve, když se napíše - bicí

5.7.2010 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Notace aneb co se ozve, když se napíše - bicí

Notace aneb co se ozve, když se napíše - bicí

A máme zde třetí díl našeho miniseriálku o zápisu klasických rockových nástrojů. Samozřejmě že i dnes budeme v rámci přehlednosti a jednotnosti přístupu postupovat ve stejných intencích jako minule. A na základě již vymezených kategorií.

Bicí nástroje jsou z našeho pohledu souborem řady membranofonů, idiofonů a dalších nástrojů, vytvářejících zvukomalebné plochy. Většinou je dělíme na blanozvučné, kde tón vzniká rozechvěním napjaté blány, a samozvučné, u nichž jde o rozechvění určité hmoty vlastního tělesa nástroje. Ale proč to takto uvádíme? V obou případech jsou zde, ať už vlastním nastavením, způsobem výroby a zpracováním, materiálem či tvarem, zastoupeny ty, které jsou nebo na druhou stranu nejsou naladěny na určitou výšku tónu. A právě o ty se nám ve většině případů může jednat. Přes všechny možnosti různých, často nesjednocených, zápisů si zde ukážeme jen jedny z nejběžnějších.

Takže názvy jednotlivých komponentů: basový buben (kopák, šlapák, bass drum, BD), malý bubínek (esák, céčko, šroťák, virbl, rytmičák, snare drum, SD), přechody (přechoďáky, béčka, tomy, tom-toms, další dělení například na high tom - první, vyšší přechod, HT, middle tom - druhý, střední přechod, MT), kotel (tympán, kettle drum, floor tom, FT), činely (plechy, cymbals, další dělení na crash, ride, splash atd.) a zvlášť z nich hajtka (hi-hat, hajeta).

Rozsah nástroje, tedy celé sady, zde nemůžeme z důvodů, které jsme již uvedli, jednoznačně uvést. A to i přes ladění jednotlivých součástí celé sady a souzvuků jednotlivých alikvotních tónů. Můžeme si to ale vynahradit v notaci, kde každý komponent má své místo.

Psáno pro: časopis Muzikus 2009/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Notace-aneb-co-se-ozve-kdyz-se-napise-bici~05~cervenec~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.