Muzislovník

normalize (česky normalizovat): Tento termín má několik významů. Vynechám-li politické konotace z minulých 70. let, jde o to, že nějaký prvek zařízení odpovídá nějaké normě. Například normalizované konektory jsou na zařízení takové, které se používají podle zapsaných norem a zažitých zvyklostí pro takové připojení (třeba přes malý konektor cinch nelze s klidným svědomím připojit přístroj do zásuvky 230 V nebo k reprobedně). Normy se mohou jmenovat ČSN, DIN, IEC, EN, ANSI nebo jinak, obvykle je nemusíte znát doslova, ale zkušenost vám často napoví, že to či ono se dělá nebo nedělá. Aspoň snad u těch konektorů.

 

Jiná normalizace je třeba proces konečné úpravy digitálního signálu, kdy se jeho nejvyšší úroveň posune třeba 1 dB pod maximum a zbytek záznamu se k tomu úměrně dopočítá nebo se použije jiný algoritmus (způsob provedení), aby byl využit co nejlépe dynamický rozsah záznamového média, aniž by byla nahrávka zkreslena přebuzením nebo aby příliš nízkým vybuzením vystoupil šum pozadí do popředí.

 

opto electronic device (česky opto-elektronický přístroj nebo opto-elektronický obecně): Je takové zařízení, jehož některý významný elektronický parametr je v poměru převeden na světlo, přičemž velikost signálu odpovídá intenzitě tohoto světelného toku. Nejsou to tedy LED diody na panelu přístroje, ale třeba přenos signálu po optickém kabelu, čtení CD pomocí laseru (což je taky světlo), opto-elektronická vazba různých řídicích signálů a podobně. V některých analogových kompresorech, expanderech či signálových procesorech obecně může být řídicí kanál (anglicky Side Chain), zpracovávající signál k regulaci úrovně hlavního kanálu (Main Chain) navázán pomocí fotoodporu. I to je optoelektronika.

 

PFL (zkratka Pre Fade Listen, česky asi předposlech, ale používá se spíš "poslech před klikou"): Je běžnou funkcí každého slušnějšího mixážního pultu, která umožňuje zvukaři nastavit jeden jeho kanál tak, že jej pošle přímo do výstupu a obejde tak útlumové prvky, zejména fader, tedy onu kliku či tahový poťák v jeho signálové cestě. Obdobná funkce je AFL (After Fade Listen), tedy poslech za klikou, který obchází jen routig mixpultu a ponechává útlum hlavního kanálového faderu (té kliky). Narozdíl od PFL je tato funkce obvyklá ale jen u velkých mixážních pultů.

 

PZM (zkratka Pressure Zone Microphone, česky mikrofon s tlakovou zónou, v hantýrce "parkeťák"): Je to mikrofon, jež snímá zvuk současně přímo a odrazem od neprůzvučné rovné plochy, na níž je připevněn. Tou plochou může být podlaha (odtud jeho slangové pojmenování), stůl, zeď a podobně. Velikost plochy, na níž je mikrofon umístěn, výrazně ovlivňuje jeho přenosovou charakteristiku na basech - menší plocha znamená míň basů. Používá se ve studiích, v rozhlase nebo pro snímání zvuku z pódia.

Psáno pro časopis Muzikus