přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýMuzislovník - mixing console

21.5.2012 | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - seriály

Muzislovník - mixing console


I dobruslili jsme v řeči dvojjazyčné (anglicky so we have rinked in bilingual speech) k tomu, co dělá mixpult mixážním pultem (mixing console) - ku sběrnicím (busses). Všechno předtím, o čem se tu o mixpultech letos psalo, lze rozložit do samostatných vstupních předzesilovacích jednotek (detachable input preamplifier units), ale jenom jejich funkční spojení (functional compounding) dělá toto zařízení nezastupitelným. Spojení signálů z jednotlivých vstupních jednotek (input modules), modulů či šavlí, pojmenujte je, jak chcete, obvodově v analogovém mixážním pultu probíhá na proudové úrovni (current addition). Sčítají se tedy jednotlivé střídavé proudy (alternating current) úměrné jednotlivým složkám (proportionally to each input signal). Pokud se podíváme na konstrukci mixpultu a použití elektronických součástek (regarding to design of the mixing console and using electronical components) k jeho stavbě, zatímco až do tohoto bodu bylo použití operačních zesilovačů (operational amplifier, OP AMP) výhodou integrovaných to součástek elektronických (integrated circuit, IC), nyní jsou prakticky nutností (necessity). Sčítací obvod máte na obrázku někde poblíž. Bastlíře (amateur electronical designer) samozřejmě napadne tucet jiných možností, třeba pomocí odporové matice (resistance matrix) nebo spojených kolektorů pracujících do jedné kaskody (collectors coupled into one cascode amplifier). Jenomže použití prvního příliš ovlivňuje obvody mezi sebou (affects input signals each other), u společné kaskody (common cascode) řešíte zase nebetyčné problémy s pracovními body tranzistorů (working point, bias). Asi proto se neujaly.
Šum sběrnice (noise of the bus) je součtem všech šumů (summation of all incomming noises), jež do ní vcházejí, a něco velmi málo k nim součtový obvod (adder circuit) ještě přidá. Jedním z ukazatelů obvodové kvality mixážního pultu (index of the circuit quality of a mixing console) proto je jeho šum (noise), jestliže má všechny kliky, k nimž je něco připojeno, vytažené (noise with all loaded inputs engaged). Nezatížený vstup (unloaded input) šumí samozřejmě mnohem víc než zatížený optimálním odporem (loaded with optimal resistance), a proto je to podpásovka (deception), měřit šum na nezapojených vstupech. Vše popsané platí pro analogová zařízení (analog devices). U digitálních mixpultů (digital mixing consoles) je pár věcí jinak, i když fyzice (physics) neutečete ani tam.

Muzislovník - mixing consolePopisky k obrázkům:

Horní obrázek - běžně používaný součtový zesilovač s operačním zesilovačem
Dolní obrázek - málo používaný tranzistorový součtový zesilovač v kaskádovém zapojení

Psáno pro: časopis Muzikus 2011/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Muzislovnik-mixing-console~21~kveten~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.