muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraMladý basák - Tomáš Baroš

16.7.2015 | Autor: Ibrahim Hassan | sekce: pro muzikanty - seriály

Mladý basák - Tomáš Baroš

Vynikající, především jazzový, kontrabasista, jehož najdete na mnoha nahrávkách od jazzu přes folk až třeba po Gipsy.cz. Jeho swingující a groovující basové linky se vyznačují barevností a variabilitou.

Jak ses dostal k muzice a ke kontrabasu?
Moje cesta k hudbě nebyla nijak složitá, jelikož můj otec Julius Baroš patří k vynikajícím jazzovým trumpetistům. Doma jsem sledoval, jak cvičí, a občas mě brával i na hraní. V pěti letech jsem začal hrát na klavír a hudebně se vzdělávat. Hodně mi pomohly nahrávky slavných jazzových trumpetistů Chata Bakera, Clifforda Browna, Milese Davise a Freddieho Hubbarda. Abych mohl hrát s tátou v kapele, vybral jsem si ve dvanácti letech kontrabas. V patnácti jsem nastoupil na Pražskou konzervatoř a po večerech jsem s otcem chodíval hrát a seznamoval se s ostatními muzikanty, kteří mě začali volat na „kšefty“.

Které styly ti nejvíce sedí?
Nejvíce mi sedí jazzové styly, jako jsou swing, bebop, modern jazz, fusion, hardbop, mainstream, ale dá se říci, že se nebráním žádnému stylu, pokud dává smysl.

V jakých kapelách jsi hrával a v jakých hraješ teď?
Zprvu jsem hrál se svým otcem v kapele Julius Baroš Quintet, později s Radovanem Tariškou, Ondrejem Krajňákem a Marianem Ševčíkem. Nyní jsem členem rozhlasového big bandu Gustava Broma, spolupracuji s kapelami Ondřej Štveráček Quartet, Harry Sokal Free Tenors, Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, Petr Beneš Quartet, Zeuritia,  Ida Kelarová & Jazz Famelia , Jánoska Jazz Consort, Gipsy.cz, Kaunis fFive.

Jaký byl tvůj největší zážitek spojený s hraním?
Silných zážitků spojených s hraním jsem měl více. Například když jsem měl možnost se potkat a také si zahrát s muzikanty na světové úrovni, jako jsou Alex Sipiagin, Benito Gonzales nebo George Mraz. Pokud bych měl vyzdvihnout jen jeden, bylo to před třemi lety na festivalu v Bratislavě, kde jsem doprovázel žijící legendu, saxofonistu Bennyho Golsona.

Co používáš za vybavení?
U kontrabasu používám piezosnímač Realist v kombinaci s mikrofonem Audix nebo DPA a německý aparát značky Genz-Benz.

Na jakých nahrávkách tě můžeme slyšet?
Radovan Tariška Sextet (2008), Folklore to Jazz feat. Benito Gonzales (2012), Ondřej Štveráček - Whats Outside (2011), Jazz na Hradě (2010), The Form (2013), Matúš Jakabčic - Big Band Orf Radio Live (2007), Gustav Brom Big Band - Big Band of My Dreams (2010), Ryan Carniaux - Reflections of the Persevering Spirit (2011).

Odkazy na kapely:

www.gustavbrom-bigband.com
www.myspace.com/ondrejstveracekband
www.radovantariska.com
www.lukasoravec.com/index/cs/4/15/kaunis-five
www.kelarova.com/cs/skupina-jazz-famelija
www.harrysokal.com/en/projects-en/free-tenors.html
www.lachout.com/products/matus-jakabcic-cz-sk-big-band-jazz-1
www.gipsy.cz
www.zeuritia.com
www.facebook.com/PetrBenesQuartet

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Mlady-basak-Tomas-Baros~16~cervenec~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.