muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

baskytaraMladý basák - Marek Leždík

20.4.2014 | Autor: Ibrahim Hassan | sekce: pro muzikanty - seriály

Mladý basák - Marek Leždík

Baskytarista známý především díky působení v rockové kapele Venefica, která letos předskakovala na pražském koncertu Slashe. Působí ale i v dalších rockových a jazzových kapelách.

Jak ses dostal k muzice a k baskytaře?

Hudbou jsem byl obklopen odmalička. Táta hrál na kytaru a zpíval v plesové kapele. Občas mě brával na zkoušky. Byl to pro mě vždycky zážitek a určitě mě to hodně ovlivnilo. V šesti letech jsem začal hrát na housle a vydržel jsem u nich až do osmnácti. Ale už během puberty jsem chtěl zkusit i něco jiného. V té době jsem poslouchal kapely jako Led Zeppelin, Pink Floyd, Deep Purple, Aerosmith, Black Sabath, AC/DC a další. Začal jsem hodně vnímat basové linky a okouzlovalo mě to čím dál víc. Brácha se v té době začal věnovat kytaře, a abychom si mohli spolu zahrát, půjčil jednou baskytaru od nějakého kamaráda. A tím to pak všechno začalo.

Které styly ti nejvíce sedí?
Abych řekl pravdu, tak mi sedí každý styl, kde jsou fajn a dobří muzikanti, od kterých se můžu naučit něco nového, pochopit jejich myšlení a dokázat se napojit na stejnou vlnu. Vyrostl jsem na rockové hudbě, tak ta je mi asi nejbližší, ale poslední dobou čím dál tím více tíhnu k jazzu a technickému metalu. Myslím, že muzikant by měl mít přehled a nebát se poznat jiné styly hudby a s nimi i jiné lidi.

V jakých kapelách jsi hrával a v jakých hraješ teď?
Hrával jsem s různými „zábavovými kapelami“. Tam jsem měl možnost získat mnoho zkušeností a poznat spoustu fajn lidí. Nyní hraji ve své melodic-rockové kapele Venefica, v jazzových kapelách M.K.Collective a občas v Jakub Doležal Quartetu, dále pak ve Slezském divadle Opava, v Moravském divadle Olomouc, v Metropolitním symfonickém orchestru Brno, v Big Bandu VOŠ Konzervatoře Jaroslava Ježka  pod vedením Milana Svobody... Ještě něco se najde. :-)

Jaký byl tvůj největší zážitek spojený s hraním?
Asi letošní předskakování s mou kapelou Venefica před Slashem ve vyprodaném velkém sále Lucerny. Byl to ohromný zážitek.

Co používáš za vybavení?
Hraju na baskytaru z dílny výborného slovenského kytaráře Rudy Sivčáka. Je to můj custom model NDHS5Gold a k tomu používám zesilovač Aguilar AG 500 a box Aguilar SL 112. Kabely Monster Cable, DiMarzio.

Na jakých nahrávkách tě můžeme slyšet?
Na deskách Veneficy, M.K.Collective (vyjde v nejbližší době), Moravského divadla Olomouc - soundtrack ke hře Pokrevní bratři, na DVD Moravské filharmonie Olomouc - muzikál Jesus Christ Superstar a Hair.

www:
www.venefica.cz
www.facebook.com/MkCollective

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Mlady-basak-Marek-Lezdik~20~duben~2014/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.