muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýMax for Live - Extrémně osobní Ableton Live - XY ovladač hlasitosti a panoramy

15.04. | Autor: Martin Jirsák | sekce: pro muzikanty - seriály

Max for Live - Extrémně osobní Ableton Live - XY ovladač hlasitosti a panoramy (3)


Navážeme na předchozí dva díly, kde jsme vytvořili XY ovladač hlasitosti a panoramy pro konkrétní jednu stopu. Dnes tento patch posuneme dál tím, že tento XY ovladač bude globální a bude fungovat na aktuálně vybranou stopu v Ableton Live.

Aby to fungovalo, musíme především udělat zásadní změnu v celém konceptu grafického pojetí. Náš výsledný patch bude sedět na výstupní stopě Master (důvod jsem uvedl v minulém dílu). Jenže k tomuto patchi bychom neměli přístup, jakmile bychom vybrali jinou stopu. Daný patch tedy musí otevřít samostatné okno, které bude neustále k dispozici „nad“ Ableton Live, a tedy bude k dispozici ať vybereme jakoukoliv stopu.

Max for Live - Extrémně osobní Ableton Live - XY ovladač hlasitosti a panoramy (3)


V takovém případě potřebujeme vytvořit objekt [patcher], což je vlastně subpatcher (podokno) hlavního patcheru. Do nového patcheru vložíme objekt [thispatcher] a do něj připojíme objekt message s popisem Front. Když na tento objekt Front klikneme, okno daného subpatcheru se otevře. Do něj tedy připojíme ještě objekt [inlet], abychom jej mohli řídit zvenku. V hlavním patchi nyní vytvoříme objekt [textbutton] a do tlačítka napíšeme název, třeba Open V/P Controller (V/P jako Volume/Pan). Levý výstup objektu [textbutton] připojíme do levého (a jediného) vstupu našeho objektu [patcher], který se vytvořil díky objektu [inlet] v daném subpatcheru. Nyní tedy máme vytvořené nezávislé okno, ze kterého budeme hlasitost a stereopozici aktuálně zvoleného kanálu ovládat.
Nyní tedy musíme do našeho subpatche [patcher] přesunout kompletní původní ovladač hlasitosti a stereopozice, který dosud seděl v hlavním okně.

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Max-for-Live-Extremne-osobni-Ableton-Live-XY-ovladac-hlasitosti-a-panoramy-3~15~duben~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.