muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukMastering hlasu pro začátečníky - workshop Deccart

24.2.2016 | Autor: Patrik Veltruský | sekce: pro muzikanty - seriály

Mastering hlasu pro začátečníky - workshop Deccart


Nezáleží na tom, jestli máte zpěv nahraný dobře nebo špatně, vždy jej budete muset upravit, aby v pořádku zapadl do vašeho mixu. V tomto krátkém článku vám ukážeme v několika rychlých krocích, jak na to.

Krok prvý: Pryč s hlukem v pozadí

Mastering hlasu pro začátečníky - workshop Deccart


Vzhledem k tomu, že většina z nás nemá doma nahrávací studio a nahráváme si skoro všechno v obýváku a podobných místnostech, tak se do pozadí nahrávky dostane hluk. Zvuky vařící přítelkyně, projíždějící auta a nebo zpěv ptáků. Je trochu humorné, že skupina Yes se o tohle naopak snažila a jedno ze svých alb plánovala nahrávat v lese. Nahrávací společnost jim to tehdy zatrhla.

My tyhle zvuky odstraníme pomocí gatu. To je audio zařízení, které nepropustí nic, co nedosáhne určitého stupně hlasitosti. Takzvaný threshold nastavíme samozřejmě podle materiálu, který chceme upravit.

Krok druhý: Ukočírování nízkých frekvencí

V okamžiku, kdy je vaše hlasová stopa přehrávána bez jakýchkoliv ruchů v pozadí, je dobré začít přemýšlet nad zvukovým řetězcem, který vytáhne to nejlepší z nahraného hlasu. Je velmi důležité co nejdříve odstranit nízké zvukové frekvence. Tím zabráníme tomu, aby ostatní zařízení v řetězci musela zpracovávat nepotřebné frekvence, které se mohou v nahrávce vyskytnout.

Mastering hlasu pro začátečníky - workshop Deccart


K tomu stačí použít váš oblíbený EQ plug-in s high pass filtrem (horní propustí) a posouvat filtr do té doby, dokud nezačnete slyšitelně ovlivňovat hlas.

Krok třetí: Utáhnout hlas

Mastering hlasu pro začátečníky - workshop Deccart


Výkon vašeho zpěváka/zpěvačky pravděpodobně nebude zcela hlasitostně vyrovnaný. V zásadě to nevadí, ale je podstatně pohodlnější mixovat materiál, který je hlasitostně vyvážený. Hlas utáhneme pomocí kompresoru. Nastavení kompresporu záleží samozřejmě na materiálu. Pokud nemáte zkušenosti, experimentujte. To je ta nejkrásnější fáze.

Krok čtvrtý: Odstranit sykavky

Mastering hlasu pro začátečníky - workshop Deccart


Všechna hezká slova, která vám v mixu budou dělat radost, začínají na s, š, ž, č.

Tato slůvka štěstí se dají zmírnit deeserem. V každé DAW ho najdete v jiné podobě. V Live 9 je přítomen jako preset kompresoru.

Pro jeho použití platí stejné pravidlo jako pro kompresor. Používat ucho se vyplatí, a jestli vám to zní dobře, bude to dobré i pro část ostatních lidí. Pro určitou část lidí to nebude dobré nikdy.

Krok pátý: Ekvalizace

Mastering hlasu pro začátečníky - workshop Deccart


Po použití ekvalizéru a deeseru můžete přijít o frekvence, které v hlase rozhodně chcete a bez nichž zní hlas poněkud „poddekově“. To vyřešíme pomocí EQ. Samozřejmě není vhodné EQ používat extrémně moc. Hlas může být zkreslený a celkově nebude znít dobře. Méně je prostě někdy více. Budu se opakovat, ale použijte sluch. Stejně jako Luke měl používat sílu.

Krok šestý: Reverb a delay

Jestli jsem se opakoval s používáním uší, budu se opakovat i s tím, že občas je méně více. Ne vždy se hodí použití spoustu reverbu nebo delaye. Reverb je dobrý sluha, ale zlý pán. V reverbu můžeme přijít o spoustu zajímavých hlasových projevů zpěváka. Hlas sice může znít pořádně epicky, ale to velmi rychle omrzí.

Video:
http://magazin.disk.cz/cs/ableton-od-zacatku-zpev
https://youtu.be/URKUU5HFFWs

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Mastering-hlasu-pro-zacatecniky-workshop-Deccart~24~unor~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.