přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýLexikon dříví znělého VIII. - Honduraský mahagon

28.3.2011 | Autor: Štěpán Gruchala | sekce: pro muzikanty - seriály

Lexikon dříví znělého VIII. - Honduraský mahagon


Za slůvkem „mahagon“ na nás číhá nečekaně tvrdý oříšek. Toto označení se běžně v praxi používá - ať už správně či chybně - pro dřevo desítek snad i stovek různých často nepříbuzných dřevin. Vtip je v tom, že mnoho exotických dřev má velmi podobný vhled i vlastnosti. Bez botanického názvu dřeviny nebo alespoň země původu jsme ztraceni. Co je tedy ten „pravý a jediný“ mahagon? Takovéto dříví náleží stromům rodu Swietenia z čeledi mahagonovitých. Těžištěm výskytu tohoto rodu jsou neotropy. Nejznámějším zástupcem je Swietenia macrophylla, jejíž dřevo je označováno jako honduraský mahagon. Domovinou až 35 metrů vysokého stromu je atlantické pobřeží Střední Ameriky, Jižní Ameriky až po jih Bolívie. Těžba tohoto dřeva stejně jako obchodování s ním spadá pod legislativní omezení, celý rod je zanesen do úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy divoké flóry a fauny CITES . Většinový podíl na trhu tvoří dřevo pocházející z uměle vysazených plantáží v nepůvodních místech výskytu, například Indonésii nebo Indii. Plody tohoto stromu nesměřují k zemi, ale vzpřímeně směrem k nebi. Výtažek z tohoto „sky fruit“ má vliv na prokrvení organismu a domorodci jej využívají jako přírodní alternativu viagry. Zkrátka strom snad stvořený pro rock and roll! Dřevo s intenzivním červenohnědým zabarvením a pruhy na radiálním řezu s dobře viditelnými póry je měnivě lesklé, stejnoměrné struktury, dobře a čistě obrobitelné, s vysokým obsahem tříslovin, a proto i poměrně trvanlivé. Historie použití honduraského mahagonu je spojena především s firmou Gibson, u které se stal vlajkovou lodí pro výrobu solid body elektrických kytar. Bez tohoto dřeva by nástroje Gibson Les Paul nebo SG nebyly tím, čím jsou. Dřevo je středně těžké až těžké, v extrémních případech se může hmotnost Les Paula blížit 6 kg. Produkuje teplý a hutný tón, bohatý ve středobasových frekvencích. Z dalších firem můžeme vyzvednout třeba PRS. Samozřejmě se honduraský mahagon také používá na výrobu krků, zadních desek a lubů akustických kytar nebo korpusů bicích nástrojů. Nad původem mahagonu, který dnes nalézáme u sériové produkce velkých firem, visí otazník.

Lexikon dříví znělého VIII. - Honduraský mahagon

Psáno pro: časopis Muzikus 2010/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Lexikon-drivi-zneleho-VIII-Hondurasky-mahagon~28~brezen~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.