muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýLegendární setkání - Eric Clapton + Jeff Beck + Jimmy Page

26.03. | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Legendární setkání - Eric Clapton + Jeff Beck + Jimmy Page


Dnešním číslem pokračujeme v sérii Legendární setkání, ve které se soustředíme na úžasná setkání kytarových hvězd na jednom pódiu. Navíc součástí této řady bude nově i odkaz na YouTube, kde se můžete pak sami pokochat těmito nevšedními a rozhodně zajímavými záležitostmi kytarového světa. Jednodušeji? Prostě chci vás upozornit na ty nejzajímavější sessiony, protože by to byla rozhodně škoda, kdyby tyto historické záležitosti zavál prach zapomnění...
No a kde jinde začít než u slavné akce A.R.M.S. z roku 1983, kde se z popudu Ronnieho Lanea sešla smetánka kytarového nebe, Eric Clapton, Jeff Beck a Jimmy Page. Ronnie Lane, baskytarista Small Faces a Faces, zrealizoval tuto akci jako charitativní podnik na podporu výzkumu roztroušené sklerózy (Action into Research for Multiple Sclerosis). Sám byl touto nemocí postižen a původně se plánoval pouze jediný koncert, a to v Royal Albert Hall. Ten také 20. září toho roku proběhl a setkal se s tak velkým zájmem jak ze strany publika, tak i muzikantů, že se dostalo i na sérii dalších koncertů po USA. Sestava muzikantů nebyla vždy úplně stejná, ale ten základ, Clapton, Beck, Page byl určující.
Spolu s touto kytarovou trojkou, u níž bylo unikátní to, že se tak poprvé sešli na jednom pódiu kytaristé Yardbirds, vystoupila řada dalších hvězdných osobností. Mimo jiné: Za bicími byli Charlie Watts, Simon Phillips a Kenny Jones, perkusionistou byl neuvěřitelně vitální „kongo-dědek“ Ray Cooper, klávesy si vystřídali Chris Stainton, James Hooker a Tony Hymas, objevil se tam i Steve Winwood, kytaristy podpořil spolehlivý Andy Fairweather-Low, s Beckem si zahrál i Jan Hammer, baskytarového partu se zhostili Bill Wyman a Fernando Saunders, nechyběl ani Paul Rodgers.
Drb/zajímavost: Na prvním koncertu nebyl Jimmy Page moc spokojen. Stres toho večera byl opravdu velký. Koncert zahájil mistrovsky Eric Clapton, Jeff Beck byl také v neuvěřitelné formě - a Page postavil svůj set na neoposlouchaných sólových skladbách (např. ze soundtracku Death Wish II). A poté, co si pověsil na krk dvoukrkého Gibsona, nemohlo následovat nic jiného než Stairway to Heaven. Tam ale měl nastoupit k instrumentálnímu provedení hlasového partu Jeff Beck (Page ho dokonce ohlásil). Ten ale nepřišel a celkové instrumentální vyznění vyznělo..., spíše nevyznělo.

Odkazy:
- celý koncert z roku 1983: www.youtube.com/watch?v=TpfHzq3r8VA
- kompletnější verze: www.youtube.com/watch?v=DJWGng3Sk3A

Psáno pro: časopis Muzikus 2021/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Legendarni-setkani-Eric-Clapton-Jeff-Beck-Jimmy-Page~26~brezen~2021/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.