muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýLegendární festivaly - Isle of Wight aneb Opakovat? Někdy i ano!

8.2.2019 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Legendární festivaly - Altamont Speedway Free Festival aneb Vystřízlivění


Výjimečně si dnes uvedeme hned tři ročníky jedné akce, protože zde, na Isle of Wight, se podařilo něco, co mělo ve svém opakování stále se zvyšující tempo a kvalitu.
Kdy a kde: 1) 31. 8. - 1. 9. 1968, u Godshillu; 2) 29.-31. 8. 1969, u Wootonu; 3) 26.-31. 8. 1970, prostor na západě Isle of Wight.
Vystupující: Na první akci byli headlinery Jefferson Airplane, ale i další jména byla zajímavá, vystoupili zde např. Pretty Things, T. Rex, The Move, Smile (ano, budoucí Queen) či Fairport Convention.
Druhá akce ale byla už oslnivou záležitostí - vedle Boba Dylana (první vystoupení po jeho nehodě) zde zahráli The Who, Joe Cocker, Moody Blues, Nice, Free, na festival se přišli podívat i členové Beatles...
Trojka uvedla Supertramp, Chicago, Procol Harum, Mungo Jerry a mezi vrcholy patřila vystoupení Jethro Tull, Emerson, Lake & Palmer, The Who, Jimiho Hendrixe a The Doors.

Legendární festivaly - Altamont Speedway Free Festival aneb Vystřízlivění


Pořadatel: Tyto akce měli na triku bratři Foulkové pod vlajkou své společnosti Fiery Creations Limited. Ti se také (a zcela oprávněně) hlásili o svá autorská práva po natočení dokumentu z roku 1970.
Základní myšlenka: V podstatě šlo o britskou odpověď na festivalové dění v USA.

Legendární festivaly - Altamont Speedway Free Festival aneb Vystřízlivění


Poznámky: Na první akci přišlo na 10 000 návštěvníků. Ovšem už na akci druhé šlo o pořádný nátřesk, kdy se počet návštěvníků vyšplhal na 150 000 lidí. Roku 1970 jich pak přišlo skoro až 700 000 a najednou vyvstal problém, jak ukočírovat takový počet návštěvníků na ostrově, kde žije cca 100 000 obyvatel... Navíc byly i problémy se zvukem, protože bylo hodně větrno a zvuk se rozlézal do všech stran. I vstup přestal být hlídaným, takže akce byla prodělečná takovým způsobem, že na dalších 32 let se na ostrově Wight nic podobného nekonalo.
Zhodnocení: Festival ukázal na určité logistické chyby v pořádání těchto akcí, ale také předvedl, že myšlenka pořádat hudební setkání zcela a jen ve jménu hudby jako takové může přinést velký ohlas.

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Legendarni-festivaly-Isle-of-Wight-aneb-Opakovat-Někdy-i-ano~08~unor~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.