muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýLegendární festivaly - Altamont Speedway Free Festival aneb Vystřízlivění

7.1.2019 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Legendární festivaly - Altamont Speedway Free Festival aneb Vystřízlivění


Dnes začínáme další sloupeček, abychom zasadili další kamínek do mozaiky rockového fenoménu, kdy si ve zkratce přiblížíme ty nejlegendárnější festivaly v historii rocku. Woodstocku, jednoznačně jedničce v tomto ranku, jsme věnovali celý jeden díl seriálu Letem kytarovým světem. A nyní si pojďme něco říci o těch dalších, které nelze přehlédnout. Prvním z nich je jistě festival v Altamontu.
Kdy a kde: 6. prosince 1969, závodiště v Altamontu.
Vystupující: Jefferson Airplane, Santana, Flying Burrito Brothers, Grateful Dead (na poslední chvíli pod tlakem vyvíjejícího se festivalu odřekli), Crosby, Stills, Nash & Young (ti v tom zmatku a násilí ani nedokončili vystoupení), headlineři - Rolling Stones
Pořadatel: V podstatě šlo o akci The Rolling Stones, jmenovitě Micka Jaggera.
Základní myšlenka: Na jedné straně vytvořit protipól vysokému vstupné na probíhající turné The Rolling Stones, na straně druhé pokus o pokračování myšlenky Woodstocku, na straně třetí jakási Jaggerova natruc akce jako odpověď na to, že Stouni nebyli pozváni na Woodstock.

Legendární festivaly - Altamont Speedway Free Festival aneb Vystřízlivění


Poznámky: Pořádkovou službu zrealizovali členové místního motorkářského gangu Hell’s Angels. V této době už společnost byla i hodně pod tlakem agresivního černošského sdružení Black Panthers, takže angažování Hell’s Angels bylo, mírně řečeno, chybné. Už po pár hodinách bylo hlášeno přes dvě stě raněných a situace se dále vyhrocovala. Celá atmosféra se nesla ve znamení konfliktu a násilí, které pak eskalovalo zásahem motorkářů proti černochovi, který, naprosto sjetý, vytasil zbraň a namířil na pódium. Členové Hell’s Angels se na něj vrhli a ubodali ho. Nebyl to ale jediný mrtvý toho večera, protože dva životy skončily při autonehodách a jeden člověk utonul v zavlažovacím kanále.
Zhodnocení: Tímto festivalem skončila éra naivity hippies, byť jakkoli krásná. Skončila i éra oněch vzrušujících šedesátých let. Rock se vydal směrem k vrcholům instrumentace, skladby a k definování svých základních stylů a žánrů a myšlenka festivalů a jejich realizace se musela posunout dál.

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Legendarni-festivaly-Altamont-Speedway-Free-Festival-aneb-Vystrizliveni~07~leden~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.