přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytaroví velikáni - Wayne Kramer

29.07. | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Kytaroví velikáni - Wayne Kramer


Vlastně už jen dva muzikanti jsou naživu z divokých amerických MC5, o kterých se říká, že stáli u zrodu nejen rvavého a neurvale hlasitého detroitského soundu, ale tzv. amerikanizovali hardrockové hnutí samého konce šedesátých let.

O MC5 (neboli Motor City Five) se dokonce zejména díky jejich přístupu a pódiové prezentaci mluví jako o protopunkové skupině. V každém případě je nutné si uvědomit, že tato parta se prezentovala i tehdy na svou dobu hodně bezprostředně, vzpurně proti establishmentu a dost věcí na pódiu neřešila...

Wayne Kramer
Wayne Kramer, kytarista, skladatel, producent, ale také i filmový a televizní tvůrce se narodil 30. dubna 1948 v Detroitu v Michiganu. V podstatě všechny prvotní pokusy (ještě za studií) založit nějakou kapelu směřovaly k tomu základnímu - seznámení se s Fredem Smithem, budoucím kolegou z MC5. Už jako teenageři poslouchali stejnou hudbu, nejvíce je bralo rhythm & blues a osobnosti jako Dick Dale, Chuck Berry, tvorba kapel jako Ventures a muzika, pro kterou se později vžil název garage rock. Oba dva kytaristé tehdy vedli svoje vlastní skupiny, Smith hrál u Vibratones a Kramer s Bounty Hunters. Po absolvování střední školy se nakonec dali dohromady, ještě pod názvem Kramerovy kapely Bounty Hunters, kdy je v sestavě doplnili Billy Vargo (g) a Leo DeDuc (dr) a Smith tehdy hrál na baskytaru.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2019/07 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kytarovi-velikani-Wayne-Kramer~29~cervenec~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.