přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytaroví velikáni - Stephen Stills

02.02. | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Kytaroví velikáni - Stephen Stills


Crosby, Stills, Nash & Young? Jedna z prvních formací, která získala statut superskupiny? Ano! A zdaleka nejen to.

Stills se totiž významnou měrou podílel nejen na výrazu této skupiny, ale byl členem i dalších formací, kdy vedle Buffalo Springfield, jedné z definic folk rocku, se během své kariéry ocitl v řadě projektů, jako Super Session, jedné ze základních nahrávek blues rocku, nemluvě třeba o jeho albovém debutu, na kterém se podíleli i Jimi Hendrix, Eric Clapton či třeba Ringo Starr.

Stephen Stills
Stephen Arthur Stills se narodil 3. ledna 1945 v Dallasu v Texasu. Jako syn profesionálního vojáka studoval na vojenských akademiích (dokonce i v Petrohradu), důležitý pro nás ale je ten fakt, že tím, jak se dostal na řadu míst, se setkal s mnohými hudebními styly. Z nich ho nejvíce ovlivnily blues a lidová hudba (to je období, kdy rodina pobývala v Tampě aGainesville na Floridě, v Louisianě a dalších místech) a rád se zaposlouchal i do latinské hudby.

... skoro členem Monkees?
Láska k hudbě nakonec zapříčinila to, že na počátku šedesátých let vypadl z Floridské univerzity a začal hrát s kapelami. Patřila mezi ně například i skupina Continentals, kde se setkal s Donem Felderem, budoucím protagonistou Eagles. Působil i jako zpěvák v různých pořadech v klubech na Greenwich Village a nakonec zakotvil v devítičlenné vokální formaci Au Go Go Singers, kde se setkal s Richiem Furaym, budoucím kolegou z Buffalo Springfield. Po několika turné a jednom albu z roku 1964 se sestava nakonec rozdělila a Stills roku 1965 se čtyřmi bývalými členy Au Go Go Singers vytvořili novou sestavu, folkrockovou skupinu Company. Během šestitýdenního turné po Kanadě se také setkal s Neilem Youngem, kdy prohlásil, že: „... Young dělá přesně to, co jsem chtěl taky - hrát folkovou hudbu v rockové kapele.“
Company se brzo rozpadli a Stills to začal zkoušet jinak. Z té doby dokonce panují fámy, že se pokoušel stát se jedním z Monkees, což stále razantně popírá: „Nechtěl jsem se stát dalším členem, kopií Beatles. Nabízel jsem ale svoje písničky a doporučil jsem jim Petera Torka, který se členem Monkees i stal.“
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/02 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kytarovi-velikani-Stephen-Stills~02~unor~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.