přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytaroví velikáni - K. K. Downing a Glenn Tipton

13.04. | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

K. K. Downing


Pokud někdo tím nejklasičtějším způsobem definoval počátek éry klasického heavy metalu osmdesátých let, tak to jsou vedle Iron Maiden zcela jistě Judas Priest. S tím, že „Mejdni“ se svým eponymním albem přišli vlastně až po dvou letech po uvedení nadčasového British Steel, alba, které Judas Priest doslova katapultovalo mezi špičku dobové hudební scény.

Tak jako je mezi jižany známa hymnická Sweet Home Alabama od Lynyrd Skynyrd, tak jako je mezi rockery známa Smoke on the Water Deep Purple, tak je mezi metalisty proslulá „brikety ’dou“ neboli Breaking the Law právě od Judas Priest a právě z alba British Steel. Pamatuji si dodnes to nadšení z poslechu, kdy kapela zde nanesla soubor výrazných, lehce zapamatovatelných (a dobře naučitelných a hratelných) riffů, což mělo za následek, že jako houby po dešti vznikaly kapely s podheslem „Blackmore, nezdržuj...“ Tím nechci negativizovat úlohu této kapely na samém počátku osmdesátých hřmících let, jen tím chci zdůraznit tehdejší náladu v těch patrech hudební scény, ve kterých se tehdy člověk pohyboval.
Je snad potřeba ještě dodávat, že mamutí podíl na tom má dvojice kytaristů K. K. Downing a Glenn Tipton?

K. K. Downing
Kenneth Downing Jr. se narodil 27. října 1951. V patnácti letech byl vyhozen z domova a brzy na to i ze školy. K hudbě a kytaře ho přitáhly muzika konce šedesátých let, kdy ho nejvíce ovlivnili Jimi Hendrix, Eric Clapton, a obecně tehdejší tvorba Johna Mayalla a jeho Bluesbreakers. První kapelu založil ve svých sedmnácti letech a zajímavostí jistě je, že jeho role hrát v kapele na kytaru vznikla tak, že si se svým bratrancem hodili mincí, kdo bude kytarista a kdo baskytarista...
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/04 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kytarovi-velikani-K-K-Downing-a-Glenn-Tipton~13~duben~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.