muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytaroví velikáni - Justin Hayward

31.03. | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Kytaroví velikáni - Justin Hayward


Když se řekne art rock nebo vzhledem k době spíše progresivní rock, okamžitě každého napadne ona základní pětka klasiků stylu: Yes, Pink Floyd, Genesis, EL & P a King Crimson. Když se řekne rocková opera a její počátky à la konceptuální alba, okamžitě každému vytanou na mysli The Who. Jenže tady byla ještě jedna kapela, která se suverénně mohla zařadit po bok těchto kapel na obou březích jmenovaných žánrů, a tou byli platinoví Moody Blues s kytaristou Justinem Haywardem.

Ano, byl to právě Hayward, který je autorem největšího a neznámějšího hitu kapely, Nights in White Satin. A nejen jeho...

Justin Hayward
Justin David Hayward se narodil 14. října 1946 ve Swindonu, v hrabství Wiltshire v Anglii. Kytara mu učarovala a zcela jí propadl již na základní škole. V patnácti letech už hrál s místními kapelami, kdy repertoár byl většinou tvořen skladbami Buddyho Hollyho. Za zmínku ovšem stojí formace All Things Bright, se kterou to dokonce dotáhli na předkapelu pro některé koncerty The Hollies a The Tremeloes. Začal se vyvíjet i jako skladatel a upozornil na sebe Lonnieho Donegana, který s ním dokonce podepsal osmiletou vydavatelskou smlouvu. Toho později dost litoval, protože vlastně všechny skladby, které složil do roku 1974 (a to byla právě ta tučná léta Moody Blues) přešla do vlastnictví Donovanova labelu Tyler Music.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2021/03 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2021/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kytarovi-velikani-Justin-Hayward~31~brezen~2021/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.