muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytaroví velikáni - Jan Akkerman

02.04. | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Kytaroví velikáni - Jan Akkerman


Kytarista Jan Akkerman vyzískal uznání od řady kytaristů. Obdivně o něm hovořil například Brain May, B. B. King prohlásil, že by uměl rád zahrát to, co Akkerman, Petr Banks (původní kytarista od Yes) zase vyzdvihoval jeho improvizaci...

Mohli bychom takto pokračovat dál. Není divu. V letech celosvětové slávy jeho kapely Focus (a hitu Hocus Pocus) se jméno toho holandského kytaristy skloňovalo ve všech pádech. Škoda jen, že autorský náboj této kapely pak už neměl takovou sílu a jméno postupně upadlo zcela neprávem, když už ne do zapomnění, tak alespoň do polostínu onoho nepopulárního stavu, kdy se pomalu, ale jistě ubývá všeobecné povědomí o jméně, dílu a významu a zůstává pak už jen ono: Akkerman? Ten hrál ve Focus, ne?

Jan Akkerman
Narodil se 24. prosince 1946 v Amsterdamu. Už ve čtyřech letech ho zlákal první hudební nástroj, kterým byl akordeon. To mu vydrželo šest let a poté se mu do ruky dostala kytara. Vlastně v podstatě dost pozdě, protože v té době měl za sebou už několik let docházky na kytarové lekce.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2020/04 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kytarovi-velikani-Jan-Akkerman~02~duben~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.