přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytaroví velikáni - Dick Dale

29.11.2018 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Kytaroví velikáni - Dick DaleKrál kytary surf music! Tak to je přezdívka kytaristy, který proslul svým heavy tónem, nekompromisním drcením strun, experimentováním s dozvukem na čistý tón a spoluautorstvím prvního stowattového zesilovače firmy Fender.

To vše platí o dnes již 81letém muzikantovi, který, maje rád hlasitější a ještě hlasitější zvuk, proslul mimo jiné i vývojem zkreslených rejstříků u značky Fender. Navíc už ve svých počátcích na sebe upozornil rychlostí své hry a precizností tónu, takže ho ve svých oblíbencích uváděl nejen Jimi Hendrix, ale třeba i Eddie Van Halen.
Mimochodem, použili jsme zde termín surf music. Co to je? Z dnešního pohledu šlo o rockovou muziku spjatou se světem surfu, neboli, jak se říkalo, vymydlenými plážovými chlapci Jižní Kalifornie. Ano, typickými představiteli byli právě Beach Boys a... Dick Dale. Beach Boys představovali vokálněji zaměřenou stranu tohoto subžánru, která vyrostla právě na instrumentálních skladbách nareverbovaných kytar Dicka Daleho a nemnoha dalších. Původ tohoto stylu najdeme v instrumentálních skladbách rock and rollu pozdních padesátých let, kdy nás napadnou jména jako Link Wray, Ventures či Duane Eddy.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/11 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kytarovi-velikani-Dick-Dale~29~listopad~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.