muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíKýblova bubenická školka - slitiny pro výrobu činelů

3.4.2017 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály

Kýblova bubenická školka - slitiny pro výrobu činelů


Před časem jsme si povídali o materiálech, ze kterých se vyrábějí bubny, dnes se zaměříme na slitiny pro výrobu činelů. Je dobré mít na paměti, že materiál je pouze jedna z mnoha vlastností, které určují zvuk činelu, mezi další patří například tloušťka, tvar (velikost pupku...), povrchová úprava (traditional/brilliant), zpracování (míra tepání) a další.

Činely se nevyrábějí z jednotlivých čistých kovů, ale jejich slitin (anglicky alloy). Slitina je kombinace minimálně dvou prvků a pro naše účely je vždy základem slitiny měď (copper). Důvodem jsou především žádoucí zvukové vlastnosti, ale také snadná mechanická zpracovatelnost, díky které je měď používána člověkem již od starověku.

Kýblova bubenická školka - slitiny pro výrobu činelů


Zdaleka nejpoužívanějším materiálem je cínový bronz (bronze), tedy slitina mědi a cínu (tin). Bronz se dále rozlišuje podle míry zastoupení jednotlivých prvků - označuje se obvykle Bx, kde x je procentuální množství cínu. Například bronz B8 znamená slitinu 92 % mědi a 8 % cínu. Klasickým materiálem je zvonovina (bell bronze), neboli bronz B20, tedy 80 % mědi a 20 % cínu. Většina dražších řad činelů s několika málo výjimkami je vyrobena právě z tohoto materiálu. S rostoucím zastoupením cínu se kov stává hůře opracovatelným, což je jeden z důvodů vyšší ceny činelů vyrobených ze slitiny B20. Výhodou B20 je široké zastoupení zvukových frekvencí, které je možné ovlivňovat v procesu zpracování kovu a výroby činelu, a ze stejného materiálu tak můžeme získat natolik rozdílné řady, jako jsou například Zildjian K a A Custom nebo Sabian AAX a HHX.

Kýblova bubenická školka - slitiny pro výrobu činelů


Populární slitina (nejen) pro levnější řady je bronz B8, který se vyjma lepší opracovatelnosti vyznačuje také ostřejším zvukem. Právě díky této ostřejší projekci jsou z B8 vyrobené i některé vysoké řady činelů, například Paiste 2002 nebo Rude. Experimentátorem v poměru jednotlivých složek bronzu je firma Meinl, která kromě B8 a B20 nabízí činely ze slitin B10 (Classic Custom) a B12 (Soundcaster).

Kromě bronzu se činely vyrábějí ještě z mosazi (brass), která je velmi dobrým materiálem pro malé bubny, ale slabším pro činely. Jedná se o slitinu mědi a zinku (zinc) nejčastěji v poměru 63 % mědi a 37 % zinku. Zvukové spektrum mozazných činelů je omezené, oproti bronzovým jsou velmi zatlumené, a jedná se tak téměř výhradně o nástroje pro začátečníky. Činely, které dostanete zdarma k levným soupravám, budou obvykle mosazné.

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kyblova-bubenicka-skolka-slitiny-pro-vyrobu-cinelu~03~duben~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.