muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíKýblova bubenická školka - ...rampa

24.4.2016 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály

Kýblova bubenická školka - … rampa


Většina z nás začíná nebo začínala na levnějších začátečnických soupravách s tom tomy uchycenými do kopáku a s dvěma nebo třemi činely na stojanech, které jsme nezřídka obdrželi už v ceně soupravy (většina levných souprav se dodává se sadou hardwaru, někdy i s činely). Jak ale rostoucí bubeník hledá nové možnosti, souprava se často rozrůstá o další činely, perkuse a někdy i bubny. Nakonec bubenický adept začne konečně jezdit na koncerty a soupravu často stavět a bourat v časovém presu a začne přemýšlet, zda by místo lesa stojanů, který se mu nikdy nedaří postavit podle svých představ, nebyla lepší rampa. Pokud si někdo pod rampou představí pouze létajícího kačera z rodiny McKváků, vězte, že bubenická rampa je horizontální trubka umístěná na dvou nohách (někdy s dalšími bočními rameny), na kterou se pomocí úchytů (tzv. clampů) navěsí držáky tomů a činelová ramena. Odpadá tak problém s místem pro nohy od stojanů a navíc je díky paměťovým objímkám mnohem snazší dosáhnout vždy stejného rozestavení.

Kýblova bubenická školka - … rampa


Otázka po účelnosti rampy je nejhůře zodpověditelná u středně velkých souprav. Pokud hrajete na jazzový kit se dvěma činely, je rampa zbytečné monstrum, které je nepraktické, a ani nevypadá dobře. Pokud máte naopak soupravu zvící Bozziovských rozměrů nebo i střízlivější sedmimístnou soupravu s více činely jako třeba Gavin Harrison, tak je rampa téměř nutnost. U standardní pěti- či šestimístné soupravy je pak rampa velký pomocník, pokud máte nevrtaný kopák (na který nelze umístit tom tomy). Co se hmotnosti a místa při přepravě týká, u středně velké soupravy vyjde rampa a stojany téměř nastejno. Výhodou je tedy hlavně rychlé a konzistentní rozestavění, nevýhodou pak vstupní investice (ovšem pokud kupujeme komplet nové bubny a rozhodujeme se mezi rampou a sadou hardwaru, můře rampa vyjít i levněji).

Kýblova bubenická školka - … rampa


V Čechách jsou nejrozšířenější rampy značky Gibraltar, ovšem setkáme se i se systémy od Yamahy, Pearlu, DW nebo Tamy. Gibraltar je cenově nejdostupnější a nabízí nepřeberné množství dílů, ostatní výrobci zase sázejí na kvalitu zpracování, robustnost a výdrž svých výrobků.

Vyjma velkých ramp na celou soupravu existují také menší systémy určené jen na jednu stranu soupravy, buď na bubínek a činely po levé straně bubeníka nebo pro lesík činelů napravo (ride, china, crashe...), častější je ale použití velké rampy.

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kyblova-bubenicka-skolka-rampa~24~duben~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.