Kýblova bubenická školka - Několik slov k oblanění

Kýblova bubenická školka - Několik slov k oblanění
Kýblova bubenická školka - Několik slov k oblanění

Problematiku blan jsem lehce nakousl v díle o tlumení bubnů, dnes si ji probereme trochu šířeji. Předně musím říci, že do blan se vyplatí investovat, protože zvuk soupravy radikálně mění. Obzvlášť pokud máte levnější bubny s převozními blanami, tak se může zvuková kvalita soupravy několikanásobně zlepšit. Zároveň je dobré blány neohrávat úplně na krev a jednou za čas je měnit. Co se týká rezonančních blan, jejich vliv na zvuk není tak velký jako vliv hracích, nicméně pokud chcete ze své soupravy vytáhnout maximum, doporučuji do nich také investovat. A cena? Sada hracích blan vyjde něco přes dva tisíce (orientačně za tisícovku kopák, za osm set sada na tomy a za čtyři stovky virbl), pokud chcete vyměnit i rezonančky, připravte si dvakrát tolik.

Kýblova bubenická školka - Několik slov k oblanění
Kýblova bubenická školka - Několik slov k oblanění

Blány se můžeme rozdělit na pískované (neprůhledný, zdrsněný povrch) a čiré (průhledné). Čiré blány jsou někdy nepřesně označovány jako olejové - dvouvrstvé blány s vnitřní vrstvou oleje skutečně existují pod obchodním označením Hydraulic, nicméně ve standardních čirých blanách žádný olej není. Kromě toho jsou v prodeji černé nebo bílé hladké blány, které se většinou používají jako rezonanční. Z hlediska tloušťky blány můžeme rozdělit na jednovrstvé a dvouvrstvé (existují i třívrstvé, ale to je spíše rarita) a ty zase ještě mohou mít různou tloušťku, udávanou v tisícinách palce (značka mil). Obecně platí, že čiré blány jsou průraznější a otevřenější než pískované a tlusté (případně dvouvrstvé) jsou basovější a temnější než tenké (jednovrstvé).

 

A teď už ke konkrétnímu použití: Na snare bubínek se většinou (i když ne vždy) používají pískované blány. Jednovrstvý standard v tloušťce 10 mil představuje Remo Ambassador, Evans G1 nebo Aquarian Texture Coated. Pro vyšší životnost a mírně plnější zvuk se používají blány se středovým zpevňujícím kroužkem a pro omezení dozvuku (hlavně u kovových bubínků) blány s tlumicím prstencem po obvodu (Obr. 1). Pro tvrdší hru není problém na snare natáhnout dvouvrstvou blánu.

Kýblova bubenická školka - Několik slov k oblanění
Kýblova bubenická školka - Několik slov k oblanění

Na tomech je zastoupení pískovaných a čirých blan přibližně půl na půl, obecně do tvrdších stylů spíše čiré pro jejich průraznost. Standardem jsou spíše dvouvrstvé blány, jako třeba Remo Emperor, Evans G2 (Obr. 2), Aquarian Response 2... nicméně i jednovrstvé jsou široce používané, obzvlášť pro jazz a klidnější hudbu.

 

Na kopák se velmi často natahují blány se zabudovaným tlumením: buď s tlumicím prstencem (Remo Powerstroke) nebo pěnovými kroužky Aquarian Super Kick (obr. 3)... v některých případech vyměnitelnými (Evans EMAD). Je ale samozřejmě možné (hlavně v tišší, akustické hudbě) použít i klasické netlumené blány. Častější jsou spíše čiré blány, ale v klidnějších stylech zase převažují spíše pískované. Ahoj příště:)

Psáno pro časopis Muzikus