přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíKýblova bubenická školka - Efektové činely

10.10.2016 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály

Kýblova bubenická školka - Efektové činely


Ne každý bubeník si vystačí s klasickou kombinací hi-hat, ride a crash a mnoho z nás hledá nové zvuky a barvy, kterými ozvláštníme a zvukově zpestříme svoji hru. Minule jseme si povídali o tamburinách, cowbellech a woodblocích, dnes si řekneme něco o různých druzích efektových činelů.

Činely splash se vyrábějí ve velikostech od šesti do čtrnácti palců, jsou poměrně tenké a vydávají kratší, vysoký, syčivý zvuk. V počátcích vývoje bicí soupravy to byl často jediný činel, který k soupravě patřil, je to tedy historicky původnější nástroj než dnes nejrozšířenější hi-hat, crash a ride. Konkrétní značku, velikost a model si již budete muset vybrat sami, ale nejpoužívanější je velikost 10” (menší splashe mohou zvukově zanikat, větší se zase často začínají podobat malému crashi).

China se vyznačuje ohnutým okrajem a je podobně jako splash původnější součástí souprav než současné standardní činely. Vyrábí se ve velikostech od 10” (china-splash) do 22” a občas i větší. „Čína“ se používá buď na výrazné akcenty nebo jako doprovod na doby (obzvlášť v moderním metalu, metalcoru nebo djentu).

Kýblova bubenická školka - Efektové činely


Značnou popularitu v poslední době prožívá tzv. stack, což jsou dva činely většinou rozdílných typů a velikostí položené na sobě. Často splash a čína, ale lze použít takřka jakoukoliv kombinaci činelů, zajímavých výsledků lze dosáhnout třeba i s prasklými činely. Většinou chceme docílit krátkého, úsečného zvuku, takže je důležité, aby se činely tvarově doplňovaly a dobře na sebe seděly.

Zajímavé „hybridní“ zvuky dostaneme z činelů s vyříznutými otvory. Otvory naruší čistotu resonance činelu a zvuk je pak špinavější. Děravý crash zní trochu jako čína a děravá čína je ještě špinavější než obyčejná, dělají se i splashe s otvory, které pak znějí jako splash s malou číničkou.

Cup chime neboli bell je činýlek velikosti splashe, ovšem několikanásobně těžší. Výsledkem je vysoký, jasně laděný tón podobný pupku ride činelu. Často se používá ve dvojici nebo i ve větším počtu a známé jsou například ze soupravy Gavina Harrisona.

Kýblova bubenická školka - Efektové činely


Berte tento přehled pouze jako orientační shrnutí toho nejpoužívanějšího z efektových činelů, existuje nepřeberné množství dalších hlukostrojů a bubeníci si často vytvářejí i vlastní podomácku vyrobené zvukové efekty. A jak říkám téměř pokaždé, zkoušejte a experimentujte! :-)

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kyblova-bubenicka-skolka-Efektove-cinely~10~rijen~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.