muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíKýblova bubenická školka - Druhy pedálových převodů

23.8.2015 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály
Dnes si povíme něco o převodech pedálů - tedy o způsobech propojení nášlapné plochy a hřídele pohybující beaterem. Více než stoletá historie pedálů začala podivnými mechanismy zavěšenými z vrchní strany basového bubnu, ale první moderní pedál vyrobený Williamem Ludwigem (zakladatelem firmy Ludwig) v roce 1909 měl pevný převod (direct drive) a později se z něj vyvinul snad nejpopulárnější pedál všech dob Speed King, který je na trhu dodnes. Dalším populárním převodem byl kožený pásek (belt drive), ovšem nestálost a malá výdrž koženého pásku vedla v sedmdesátých letech k vynálezu řetězového převodu (chain drive) montovaného do dalšího legendárního pedálu Camco. Jednoduchý řetěz byl posléze pro větší výdrž nahrazen dvojřetězem. Dnes ovšem páskové a pevné převody zažívají renesanci a jsou používány stále častěji.

Obrázek 1


V současné době nejpopulárnějším typem převodu je jednoduchý nebo dvojitý řetěz (Obr. 1). Je spolehlivý, má plynulý a lehký chod a je dnes naprostým standardem. „Jednořetěz“ bývá o něco lehčí a svižnější, „dvojřetěz“ je robustnější a více vydrží.

Obrázek 2


Pásek (Obr. 2) je pocitově řetězu podobný, ale disponuje oproti němu několika výhodami. Má menší hmotnost a umožňuje tak lehčí chod pedálu, je oproti řetězu tišší (což je na koncertech či ve zkušebně jedno, ale ve studiu je slyšet každý kvík) a nerezaví (řetěz při správné údržbě také ne, ale pásek je bezúdržbový). Životnost pásků z moderních materiálů je na rozdíl od dřívějších kožených srovnatelná s řetězem (například technický mág Jojo Mayer tvrdí, že ve světle výhod pásku už je řetěz přežitek).

Obrázek 3


Posledním typem převodu je direct drive (Obr. 3). Pocit ze hry je oproti řetězu nebo pásku dosti odlišný, protože beater je pevně spojen s nášlapnou plochou. Je určitě potřeba si takový pedál (jako ostatně jakýkoliv) před koupí vyzkoušet. Pedály s pevným převodem používají hlavně ultrarychlí metalisté (například Derek Roddy nebo George Kollias), protože v rychlých tempech umožňuje větší kontrolu nad beaterem.

Některé pedály umožňují výměnu převodu, což je výhoda - sice stejně nakonec skončíte u jednoho typu, ale máte možnost si dlouhodobě vyzkoušet více možností. Bude zajímavé sledovat, zda se vyplní předpověď Jojo Mayera, v současné době řetězy v prodejích stále drtivě vítězí, ale pásky jsou na vzestupu. Pevný převod pak zřejmě navždy zůstane okrajovější záležitostí pro rychlopaliče, ovšem najdou se i bubeníci jiných stylů, kteří na něj nedají dopustit.

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Kyblova-bubenicka-skolka-Druhy-pedalovych-prevodu~23~srpen~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.