přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKrása ke kráse - Přírodní finiš

24.12.2016 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Krása ke kráse - Přírodní finiš


Není sice vidět, zda na hlavě jsou dvě vodítka pro struny, ale zejména bullet na hlavě a její tvar dávají najevo, že jde o Fendera Stratocastera z období CBS, a to z druhé éry této části vývoje firmy. Tady zaznamenáváme tak trochu nepoměr ve věku obou přírodních blondýn. Ta sedící rozhodně nepochází z období, kdy vznikaly modely Stratocastera CBS, tedy z let 1971-81. Obě ale mají svůj nepopíratelný půvab. U kytary navíc jde i o sběratelskou hodnotu.

Jen tak rychle na vysvětlenou. Společnost CBS neboli Columbia Broadcasting System koupila v lednu 1965 firmu a značku Fender. Ve Fenderu tehdy nebyli schopni uspokojit poptávku po svých nástrojích a spojili se s finančně silným partnerem. Ten ale brzy začal prosazovat určitá úsporná opatření, která poznamenala i samotnou výrobu a vývoj nástrojů.

Krása ke kráse - Přírodní finiš


Kytary CBS se vyznačují rozšířenou hlavicí (dolní patka je větší než u vintage modelů pre-CBS éry), nastavení táhla krku je přesunuto na hlavici, takže vyčnívá ven. Pro jejich tvar se vžilo označení bullet. Krk bývá ke korpusu připevněn jen třemi šrouby (namísto původních čtyř), součásti kobylky včetně kamenů nejsou již z ocele, ale z lisovaného kovu, což se také podepsalo na celkovém utváření zvuku. Ani tělo samo nebylo tvarově tak vymazleno jako klasické Stratocastery raných šedesátých let, protože bylo potřeba co nejvíce omezit množství práce na výrobní lince. Přesto to neznamená, že by tyto kytary, obecně kytary éry CBS, byly nějak extrémně špatné, že by se jim kytaristé nějak zvlášť vyhýbali. Na model CBS, ještě bez bulletu na hlavě, hrál třeba Jimi Hendrix na Woodstocku (mimo jiné), patří sem Walter Trout, Yngwie Malmsteen nebo třeba Ritchie Blackmore...

Mimochodem, tak mne tak napadá, jedna z těch blondýn časem na ceně určitě získá.

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Krasa-ke-krase-Prirodni-finis~24~prosinec~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.