Kajdina bubenická školka - Jak si vybrat paličky a jak je držet

Jak si vybrat paličky a jak je držet

Ne na všechny bicí nástroje je nutné hrát paličkami, na bicí soupravu to ale bohužel jinak nejde. I když na samotné bubny by to ještě možné bylo, na činely určitě ne. Je teda potřeba začít hrát paličkami. Nejdřív tedy přijde otázka, jaký typ paliček si koupit? Na trhu je jich opravdu spousta. Dělí se podle typu dřeva, z kterého jsou vyrobené, podle tvaru hlavičky a samozřejmě i podle tloušťky. Právě pro začátečníky je velmi důležité, aby zvolili správný typ. Jedním z nejstandardnějších je model 5A, ten je vhodný prakticky pro každého.

American grip
American grip

Zkuste si ale i jiné modely, protože každý z nás narostl trochu jinak a každému vyhovuje něco jiného. Paličky se podle dřeva dělí na hikorové (tvrdší a déle vydrží, ale jsou o něco dražší) nebo habrové (měkčí, jsou lehčí a nevydrží tak dlouho, o to jsou ale levnější) Na trhu jsou i jiné druhy dřeva, tyhle se ale vyskytují nejčastěji.

French grip
French grip

Mezi paličkami je i několik zajímavostí. Hliníkové paličky - pro začátečníky naprosto nevhodné. Jsou špatně vyvážené a při jejich používání může nastat zánět šlach nebo křeče v rukou. (Přece jenom zápěstí není uvolněné, ruce nepracují správně a nejsou zvyklé, takže na to pozor!!). Svou pozornost si ale zaslouží třeba paličky à la Phil Colins - ty nemají hlavičku. Na technickou hru jsou zpočátku opět nevhodné, hlavně kvůli dopředu posunutému těžišti a odlišnému typu odrazu, než mají paličky s hlavičkou. Dalším, podle mě příjemným typem paliček jsou takzvaná nylonové. Hlavička je pokrytá umělou hmotou a tím pádem skvěle artikuluje a je opravdu průrazná. Má dokonce i vyšší a mlaskavější zvuk. Bohužel se stává, že často ulétne. Závěrem bych doporučil pro začátek zvolit paličky 5A, později je vždycky možné trochu laborovat a druh změnit.

Germany grip
Germany grip

Druhů držení je hned několik: Germany grip - německý způsob, podle něhož směřuje hřbet ruky nahoru. Palička se drží mezi prvním a druhým článkem ukazováčku a bříškem palce, který ji na ukazováčku přidržuje. Ostatní prsty jsou okolo ní volně přiloženy. French grip - podle něj nahoru směřuje palec a ruka je trochu vytočena, stále držíme paličku mezi prvním a druhým článkem ukazováčku (vhodné hlavně pro hraní prstovou technikou).

Traditional grip
Traditional grip

Traditional grip - vznikl kvůli hře na pochodové bubny, které byly zavěšené, a tak bylo třeba upravit držení levé ruky. Palička se tak v levé ruce drží mezi prostředníčkem a prsteníčkem, přičemž dál pokračuje mezi palec a ukazováček. Ruka je v tomto případě otočená dlaní nahoru. Pravá ruka může být i stejně, ale častěji se používá germany grip.

Psáno pro časopis Muzikus