KÝBLOVA bubenická školka - Tlumení bubnů, kopáku zvláště

Hrají vám bubny krásně i bez tlumení? Nechte je tak. Pokud ale bojujete s houkáním, boucháním, nelibozvučným přezníváním a podivnými rezonancemi, čtěte dál (řeč není o tlumení za účelem snížení hlasitosti, ale pouze zkrášlení zvuku soupravy).

1. Moongel - nebojte se ani jeho klonů SlapKlatz nebo DrumGel.
1. Moongel - nebojte se ani jeho klonů SlapKlatz nebo DrumGel.

Tlumení tomů a kotlů odbudeme rychle. Léta absence spodních blan už jsou dávno za námi, a tak nám, vyjma dobrého naladění a případně použití blan s integrovanými tlumicími kroužky, zbývá jen Moongel nebo jeho obdoby (SlapKlatz, DrumGel...). To jsou několikacentimetrové kousky gelovitého plastu, který se přilepí k bláně a zatlumí nechtěné přeznívání bubnu bez snížení hlasitosti nebo poškození jeho zvukového charakteru. Cenově příznivější náhradou je přelepení blány gaffou, zde už ale k narušení charakteru může dojít.

2. Evans Emad - rezonanční blána s otvorem
2. Evans Emad - rezonanční blána s otvorem

Způsoby tlumení malého bubnu jsou podobné. Na výběr je velké množství zatlumených blan různých značek (například Aquarian Studio-X, Evans Genera Dry nebo Remo Powerstroke), stejně tak můžeme použít gel nebo gaffu. Některé malé bubny jsou vybaveny vnitřním nastavitelným tlumítkem, které lze případně i dokoupit a namontovat. Dále existují tlumicí kroužky, které jednoduše položíme na blánu. Tlumení malého bubnu je poměrně časté, každopádně záleží na preferencích každého bubeníka. Experimentujte, dokud se vám nebude bubínek líbit.

Nejvíce debatovaným problémem je tlumení kopáku. Buben dostanete z továrny bez výřezu v přední bláně a bez vnitřního tlumení. Málokdo ovšem buben v tomto stavu využije, většina bubeníků i zvukařů preferuje kratší a hutnější zvuk. Opět záleží na výběru hrací blány - mimo výrobky s tlumicím kroužkem existují i blány s přidaným pěnovým tlumením (Remo Powersonic, Evans EMAD a Aquarian SuperKick).

3. Tlumicí polštář
3. Tlumicí polštář

Dále pak zvuk měníme pomocí výřezu v rezonanční bláně: prodávají se blány s výřezem, nebo si jej můžeme udělat sami. Klasická velikost je okolo pěti palců (asi 13 cm) a obvykle leží 5-10 cm od okraje blány (otvorů však může být i víc a na jiných místech). Existuje mnoho způsobů, jak otvor vyříznout, pokud s tím ale nemáte zkušenosti, doporučuji zajít do nejbližšího drum shopu, kde vám výřez udělají a nabídnou i zpevňující kroužky okolo díry. Poslední cestou, jak kopák zkrotit, je částečně ho vyplnit dekou, polštářem, molitanem nebo nějakým koupeným prefabrikátem. Opět nelze poradit jinak než: experimentujte. Tlumení není povinnost ani hřích. Řiďte se radami zkušenějších, ale nebojte se experimentovat. Koneckonců na své bubny hrajete vy sami a jejich zvuk musí inspirovat k hraní právě vás.

Psáno pro časopis Muzikus