přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukJak to vidí (slyší) zvukař - Zvučení bicích nástrojů - overheady II

08.11. | Autor: Víťa Křivánek | sekce: pro muzikanty - seriály
Na začátku posledního odstavce minulého dílu jsme trochu zabrousili do nám již dobře známého kvízu „hraje-nehraje“ a pojmenovali si prostory (zejména tedy malé kluby), kde zpravidla není nutno overheady vůbec používat. V těchto situacích a v tomto ohledu pak samozřejmě nemá větší cenu nějak extra řešit kvalitu těchto mikrofonů a postačí nám pravděpodobně běžné levnější kondenzátorové modely, protože onu kvalitu a eventuální dokonalejší frekvenční vyrovnanost těch dražších bychom v podobných situacích zřejmě nevyužili, a tedy ani neocenili.
Dnes se posuneme malinko dál, i když zůstaneme v podobném, či spíše pomyslně stejném, žánrovém okruhu. Tématicky, typově i frekvenčně související s overheady je vždy mikrofon snímající hi-hatu. Pouze jeho umístění bývá tedy poněkud jiné, protože se instaluje většinou do blízké vzdálenosti jejího horního nebo i spodního činelu. Důvod umístění více zblízka je zejména ten, že se hi-hata zpravidla vyskytuje taktéž velmi blízko malého bubnu nebo i prvních tom tomů, případně jiných činelů v soupravě. Pokud tedy chceme její zvuk v mikrofonu co nejvíce separovat, logicky musíme jít polohou rovněž blíž. I tak bývá samozřejmě v mikrofonu u hi-haty výrazná přeslechová složka právě z výše zmíněných blízko umístěných komponentů soupravy, záleží pak i na konkrétním bubeníkovi - na jeho vybavení (tvrdé = hlasitější, nebo měkčí = méně hlasité činely), rozestavění soupravy či na jeho stylu hry -, jak více či naopak právě méně bude zvuk hi-haty separovaný od ostatních. Někteří bubeníci hrají taktéž dynamicky nesprávně - „málo“ bubínek a nepřiměřeně „moc“ hi-haty -, pak často řešíme naopak problém s přeslechem hi-haty v mikrofonu u bubínku.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2017/12 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Jak-to-vidi-slysi-zvukar-Zvuceni-bicich-nastroju-overheady~08~listopad~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.