přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukJak to vidí (slyší) zvukař - Zvučení bicích nástrojů - overheady III

27.01. | Autor: Víťa Křivánek | sekce: pro muzikanty - seriály
V dnešním dílu se zkusíme podívat ještě na jedno podtéma z oblasti overheadů, které ovšem - stejně jako v případě hi-haty - nemůžeme jen tak opomenout, a sice na ozvučení či snímání činelu ride. Tento doprovodný, řekněme „cinkací“, činel nám v partu bicích zpravidla střídá hi-hatu, ze které na něj bubeník přejde např. v refrénu skladby a de facto na něj hraje i velmi podobný či úplně stejný part.

Z historického hlediska je tento specifický činel relativní novinka, tedy bráno vzhledem k ostatním komponentám soupravy. V 60.-70. letech min. století byl u bicích běžný jeden až dva činely s víceméně univerzálním použitím (tedy jako crash i ride). Někteří bubeníci z tzv. „staré školy“ dodnes „cinkají“ např. jednu sloku písně na jeden crash a druhou na druhý a samostatný ride někdy vůbec ani nemají. Výrobci činelů mají ve své nabídce i něco jako „mezimodely“, nazvané např. crash-ride. Jistá skupina bicmenů někdy používá pro, řekněme, vygradování určité pasáže i jakousi hlasitější hru na ride, který se pak rozezní jako crash (tento styl hry jsme mohli pozorovat např. u Mitch Mitchella - bubeníka z The Jimi Hendrix Experience aj.). Některé kapely mají ovšem na charakteristickém a konkrétně sejmutém cinkání činelu ride doslova postaven svůj sound - např. Iron Maiden, (zejména starší) nahrávky Bon Jovi nebo Helloween - např. album Keeper of the Seven Keys, apod.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/01 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Jak-to-vidi-slysi-zvukar-Zvuceni-bicich-nastroju-overheady-III~27~leden~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.