přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukJak to vidí (slyší) zvukař - Zvučení bicích nástrojů - bicí obecně

12.02. | Autor: Víťa Křivánek | sekce: pro muzikanty - seriály
V minulých osmnácti dílech našeho seriálu jsme si probrali všechny podstatné a zásadní součásti bicí soupravy, potažmo specifikaci jejich sejmutí a ozvučení. Bicí souprava může samozřejmě obsahovat další komponenty, například jako nerůznější doplňky z rodiny tom tomů, zde uveďmě třeba octobany (dlouhé tubusové tomy bez spodní blány zpravidla menších průměrů) nebo roto tomy (ploché kovové „paprskové“ bubny uchycené za střed, ladící se otáčením celého bubnu), a ty logicky snímáme podobně jako tom tomy. Další doplňky jako cow bell (kravský zvonec) či nejrůznější tamburíny a jim podobné doplňky většinou samostatně nesnímáme, zpravidla je dostatečně „poberou“ overheady, pouze pokud bychom ten který konkrétní doplněk potřebovali v celkovém mixu více zvýraznit, pak můžeme přistoupit k dalšímu kontaktnímu přizvučení. Poměrně běžný bývá v soupravě i druhý malý buben (zpravidla jiné hloubky a jinak naladěn), jistý návrat zažívají dnes i dvoukopákové sady. Někteří zvukaři, hlavně na větších akcích, používají více mikrofonů na hlavní části soupravy, zejména tedy na malý buben (např. dva mikrofony shora a jeden zespoda) nebo kopák - varianty jeden mikrofon uvnitř bubnu u hrací blány nebo boundary model (např. Shure Beta 91A) položený uvnitř korpusu bubnu v kombinaci s dalším mikrofonem v otvoru blány rezonanční (Kick In - Kick Out). K vidění bývá v dnešní době i samostatné - kontaktní - sejmutí jednotlivých činelů v soupravě většinou menšími kondenzátorovými modely. Všechna tato vylepšení můžeme samozřejmě vyzkoušet a aktivně využívat, jsme-li přesvědčeni, že to napomáhá celkovému zvuku soupravy. Na druhou stranu, pokud máme na akcích, které technicky zajišťujeme, vyzkoušen, a tak říkajíc „odladěn“, jednodušší přístup (klasický počet mikrofonů apod.), není třeba si nutně a za každou cenu situaci komplikovat. I zde může platit, že méně někdy znamená více.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/02 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Jak-to-vidi-slysi-zvukar-Zvuceni-bicich-nastroju-bici-obecne~12~unor~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.