přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukJak to vidí (slyší) zvukař - Baskytara

02.03. | Autor: Víťa Křivánek | sekce: pro muzikanty - seriály

Feder Jazz Bass – baskytara původně z roku 1960


Jak jsme si minule slíbili, dnes otevřeme, co se týče nástrojů, nové téma, a sice basovou kytaru. Záměrně s tímto tématem navazujeme na bicí nástroje, basa a bicí tvoří v běžné rock-popové (ale i jiné) hudbě jakýsi společně fungující rytmický základ (do úderů bicích „zasazená“ basová linka), na který se tak z určitého úhlu pohledu společně pohlíží a na kterém postupně stojí a fungují další nástroje. V moderní, např. jazzové, funky aj. hudbě, se baskytara víceméně prosazuje i jako sólový nástroj.
Pokud se zase podíváme na baskytaru z historického hlediska, tak jejím zpravidla stejně laděným přímým předchůdcem, a řekněme „paralelně žijícím partnerem“, je samozřejmě kontrabas. Pokud jste jej naživo mikrofonem ozvučovali, je vám známo, že tento nástroj nepatří právě mezi dynamicky nejsilnější (i ve studiu - při nahrávání kapely s kontrabasem najednou v jedné místnosti bez akustických paravánů či oddělených místností - je v mikrofonu u kontrabasu většinou dost přeslechů z jiných nástrojů, přičemž samotný kontrabas do ostatních mikrofonů příliš „neleze“), proto se odedávna muzikanti snaží jej nějakým způsobem ozvučit, tedy dynamicky „zhlasitit“. :-) Spousta hráčů, zejména těch pohybujících se napříč žánry, o tomto problému ví a mají na svých nástrojích instalovány snímače (jako zvukaři blahořečme každému z nich, kdo celou situaci se svým nástrojem takhle pochopil a zařídil se podle toho), což je skutečně - za cenu lehké ztráty přirozenosti zvuku - pro zvukaře stoprocentně ideální řešení (snad vyjma klasické hudby). Dokonce již dnes nejsou výjimkou instalované snímače ani u kontrabasů např. v cimbálových muzikách, což je pro nás opět jen a jen dobře.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/03 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Jak-to-vidi-slysi-zvukar-Baskytara~2~brezen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.