přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíHistorie, legendy, klasika, rarity... - výběr custom bubnů

25.7.2017 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály

Historie, legendy, klasika, rarity... - výběr custom bubnů


Už i v naší republičce se vyvinula dostatečná bubenická kupní síla pro to, aby se uživilo několik subjektů stavějících zakázkové bubny, a pro bubeníky tak vznikla dříve nebývalá možnost objednat a nadesignovat si soupravu zcela podle svých představ. Což zní skvěle, ovšem jen do té doby, než je člověk zavalen hromadou atributů, které ovlivňují zvuk, vzhled i cenu, a o kterých občas ani nevěděl, že existují, natož jaký vliv mají. Položme si tedy několik základních otázek, které je při objednávání custom soupravy nutné zodpovědět (a které samozřejmě platí i při pořizování sériových bubnů).

Jak plánujete bubny využívat? To je základní otázka, která ovlivňuje i dvě následující. V podstatě existují tři základní situace: akustické koncerty, nazvučené koncerty a studio. A i přesto, že většina bubeníků se dostává do všech těchto situací, některá z nich většinou převažuje. Toto určení prostředí pak úzce souvisí také s hudebním žánrem, který plánujete na soupravu provozovat. Metalové bubny určené na velká pódia budou pochopitelně jiné než jazzová akustická souprava. Do studia stačí menší rozměry, na nazvučené koncerty zase není potřeba příliš dlouhý sustain.

Historie, legendy, klasika, rarity... - výběr custom bubnů


Metarozhodnutí se pak týká toho, jak velký rozptyl v aktivitách (stylech a způsobech použití) budete mít; čím větší různorodost, tím univerzálnější nástroj je potřeba. Pokud je naopak využití výrazně jednostranné, můžou mít bubny poměrně vyhrocené vlastnosti požadovaným směrem.

Jaký zvuk od soupravy požadujete? Otázkou není pouze hlasitost, ale také délka dozvuku, ideální ladění (vysoké/nízké) nebo citlivost při tichém hraní. Zde je faktorů opravdu hodně a výrobce by měl být schopen poradit, jak dosáhnout vašich představ. Situace, kdy se zoufale pídíte po internetu, abyste zjistili, co udělá jeden milimetr tloušťky s hlasitostí bubnu, není úplně ideální (stejně jako k dobrému architektovi nejdete s nákresem domu, ale s představou, kdo a jak tam chce žít, a je na něm a jeho zkušenostech, aby vám navrhl ideální dispozice).

Historie, legendy, klasika, rarity... - výběr custom bubnů


Jaký vizuální efekt od soupravy chcete? Tady se můžete naopak poměrně bez zábran vyřádit. Povrchová úprava je omezena pouze tím, co výrobce nabízí, jinak je zcela na vás. Dobré je zamyslet se, jestli zvolit detailní kresbu dřeva, která vynikne v malém klubu, nebo spíše jasné jednobarevné bubny, jež zazáří na velkém pódiu, ale hlavně ať se souprava líbí vám. Pokud máte otázky zodpovězené, můžete začít vyjednávání s výrobcem!

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Historie-legendy-klasika-rarity-vyber-custom-bubnu~25~cervenec~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.