přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíHistorie, legendy, klasika, rarity… unikátní soupravy unikátních bubeníků

4.6.2018 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály
Ne každý světoznámý bubeník má soupravu rozestavěnou podle standardních ergonomických pouček. Podíváme se na tři hráče, kteří jsou unikátní jak svým vybavením, tak stylem hry.

Historie, legendy, klasika, rarity… - ... unikátní soupravy unikátních bubeníkůPomyslnou zlatou medaili nemůže získat nikdo jiný než Američan Zach Hill, aktuálně bubeník experimentálních kapel Hella (legendární je například skladba Biblical Violence) a Death Grips a v minulosti mnohých dalších. Jeho způsob hry by se dal nazvat bubenickým brutalismem, a přestože jeho přístup je velmi maniakální, nelze mu upřít značnou technickou vyspělost a precizníartikulaci velmi neortodoxních doprovodů. Taktéž jeho vybavení není složeno z nástrojů nejvyšších řad, ale z fragmentů v různém stupni použitosti až rozkladu, častá je kombinace mnoha činelů položených na sobě, různě poničených nástrojů anebo artefaktů, které původně vůbec hudebními nástroji nebyly. Výsledná souprava i hra Zacha Hilla je jako poněkud strašidelný výtvor doktora Frakensteina, který je ve skutečnosti o to děsivější, že perfektně funguje. Povinnost pro každého příznivce divné hudby!

Historie, legendy, klasika, rarity… - ... unikátní soupravy unikátních bubeníkůDalší v pořadí je Daru Jones. Hvězda hiphopového nebe, jeden z řady excelentních bubeníků, jejichž kariéra začala v raném věku v kostele. Opět se jedná o povinný poslech, tentokrát pro každého, kdo se zajímá o moderní groovy z pomezí jazzu a hip hopu. Jedná se o styl, kde si většina hráčů vystačí s hi-hatkou, kopákem a bubínkem, ale Jonesova souprava je o krok dál. Daru používá dvojpedál, velmi mělký basový buben a často využívá miniaturních (osmi- nebo desetipalcových) snare bubínků. Zvláštní je na jeho setupu ale hlavně fakt, že sedí poměrně vysoko a nástroje má umístěné naopak velmi nízko. Pro pohodlnou hru má pak všechny komponenty nakloněné na opačnou stranu, než je obvyklé, tedy směrem do publika, a souprava budí pocit, jako by se měla každou chvíl rozkutálet na všechny strany. Nutno říci, že trend nízkého umisťování činelů a jejich naklonění na opačnou stranu je vidět i u ortodoxnějších hráčů a standardem je v současné době spíše mít jednotlivé komponenty ve vodorovné pozici než všechny nakloněné směrem k bubeníkovi.

Historie, legendy, klasika, rarity… - ... unikátní soupravy unikátních bubeníkůČerstvý zážitek z festivalu Meinl Drum mě nutí zmínit ještě jednoho hráče, a tím je Aric Improta. Proslavil se hlavně díky youtubovým videím, na kterých kombinuje velmi intenzivní hru na soupravu s gymnastickými prvky, točením paliček a dalšími efektními triky. Jeho souprava vyvrací výše zmíněný příklon k horizontalitě, nástroje má posazené velmi nízko a ve výrazném sklonu k sobě. Mně se to zdá nepohodlné, ale jemu to očividně vyhovuje, podívejte se sami!


Psáno pro: časopis Muzikus 2017/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Historie-legendy-klasika-rarity-unikatni-soupravy-unikatnich-bubeniku~04~cerven~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.