přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíHistorie, legendy, klasika, rarity... - Live at The Baked Potato

28.9.2017 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály

Historie, legendy, klasika, rarity... - Live at The Baked Potato


Jak jsem slíbil, dnes odplujeme do jazzovějších vod a představíme si legendární klub The Baked Potato, ležící ve čtvrti Studio City v Los Angeles. Místa, jako je The Baked Potato, neslouží jen ke koncertování, ale také k setkávání muzikantů, navazování kontaktů a jamování a dělicí čára mezi publikem a umělci není zdaleka tak zřetelná jako u běžných koncertů. Hudba zde není pouze předváděna, ona zde často i vzniká.

Klub byl zprovozněn v roce 1970 a jeho majitel, klavírista a skladatel Don Randi, vedl také první rezidentní kapelu pod jménem Don Randi and Quest. Díky svému umístění (Los Angeles je jedním z center hudebního průmyslu, žije v něm například Dave Weckl nebo Kenny Aronoff, zároveň klub leží nedaleko Hollywoodu) a také díky rozsáhlým kontaktům Dona Randiho se The Baked Potato postupně stalo místem setkávání věhlasných jmen a fusion/jazzových koncertů špičkové úrovně.

Historie, legendy, klasika, rarity... - Live at The Baked Potato


Nejlepší přiblížení improvizačního kvasu, který se zde odehrává, přináší dvojdílné album pojmenované nečekaně Live at The Baked Potato 1 a 2, které zachycuje sérii částečně improvizovaných koncertů vedených kytaristou Jeffem Richmanem. Výčet zúčastněných muzikantů je úctyhodný, pokud zůstaneme jen u bubeníků, je tu Vinnie Colaiuta, Dave Weckl, Danny Gottlieb, Chad Wackerman, Simon Phillips nebo Gregg Bissonette. Hudba je to poměrně rozmanitá, ale v každém případě plná emocí a instrumentální virtuozity! Stylově podobná je pak nahrávka kvarteta Colaiuta, Laboriel, Landau a Mathieson z roku 2000.

Historie, legendy, klasika, rarity... - Live at The Baked Potato


Je už asi jasné, že klub není místem, kde se pečlivě konzervuje tradiční a stylově čistý jazz, ale že cílem je spíše posouvat hranice, jak stylové, tak instrumentální. Proto bych rád zmínil ještě dva záznamy, které míchají jazz s rockem a místy až metalem. Prvním je koncert mé oblíbené kapely Cosmosquad, vedené kytaristou Jeffem Colmanem, z roku 2001. Kytarová sóla orientovaná spíše na melodii než na virtuozní techniku (která je ovšem samozřejmostí) a do toho velmi rockově až metalově pojaté bicí dávají dohromady značně energický a přitom posluchačsky přívětivý mix. Druhým záznamem je vystoupení kapely CAB, kterou zpoza bicích diriguje Virgil Donati se svými matematickými doprovody.

Závěrem jeden zajímavý fakt: V roce 2016 přímo během koncertu v Baked Potato na pódiu zkolaboval a zemřel dlouholetý bubeník kapely Megadeth (se kterou mimochodem nahrál desku i Vinnie Colaiuta) Nick Menza. Smutná, leč krásná smrt!

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Historie-legendy-klasika-rarity-Live-at-The-Baked-Potato~28~zari~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.