přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíHistorie, legendy, klasika, rarity... - Live at Montreux

5.10.2017 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály

Historie, legendy, klasika, rarity... - Live at Montreux


Live at Montreux
V závěrečném díle minisérie o živých nahrávkách se vrátíme do naší rodné Evropy, konkrétně na legendární festival ve švýcarském Montreux, který má sice v názvu jazz, ovšem je zaměřený mnohem šířeji. Festival byl založen v roce 1967 a první ročníky zvaly skutečně výlučně hudebníky z jazzových vod, ovšem již od sedmdesátých let se akce začala stylově rozšiřovat a zároveň růst až do dnešní podoby multižánrového festivalu trvajícího čtrnáct dní s návštěvností kolem dvě stě tisíc posluchačů. Atmosféru hudebního svátku dotváří nádherné prostředí Ženevského jezera obklopeného horami.

Historie, legendy, klasika, rarity... - Live at Montreux


A právě toto jezero je onou „vodou“ v textu k ikonické písni Deep Purple Smoke on the Water. Skladba totiž pojednává o požáru (the fire in the sky) v Casinu, ve kterém se právě odehrával concert Franka Zappy. Funky Claud, zmíněný v textu písně, není nikdo jiný než zakladatel a až do tragické smrti v roce 2013 ředitel festivalu Claude Nobs. Incident se stal 4. prosince 1971 a Deep Purple měli v následujících týdnech v Casinu v mobilním studiu zapůjčeném od Rolling Stones nahrávat desku Machine Head, album nakonec nahráli v Montreux Grand Hotelu a díky skladbě Smoke on the Water zůstali s městem i festivalem navždy spojeni. Z festivalu mají hned tři živá alba nahraná v letech 1996, 2006 a 2011.

Kromě Iana Paice z Deep Purple na festivalu vystoupila a živá alba nahrála řada dalších věhlasných rockových bubeníků: Alan White s Yes, Doane Perry jako člen Jethro Tull (oboje v roce 2003) nebo Eric Singer s Alicem Cooperem (2005). Z modernějších kapel pak můžeme zmínit například Korn (2004, za bicími David Silveria) nebo mou osobní srdcovku, kterou je videozáznam vystoupení projektu Fantômas pod vedením zpěváka Faith No More Mika Pattona s Terrym Bozziem za mamutí soupravou.

Historie, legendy, klasika, rarity... - Live at Montreux


Mezi největší umělce z jazzového světa, kteří mají z Montreux živé nahrávky, patří Ray Charles, Miles Davis nebo Modern Jazz Quartet. Nutno říci, že zde vystoupil téměř každý, kdo v jazzu něco znamená (namátkou Chick Corea, Herbie Hancock, Count Basie a zástupy dalších), ovšem z většiny vystoupení bohužel nejsou záznamy. Každopádně se jedná o jedinečnou akci, o jaké si v Čechách můžeme zatím nechat jen zdát, takže pokud budete mít v létě čas a spoustu peněz, jeďte se podívat nebo si alespoň pusťte nějaký pěkný záznam.

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Historie-legendy-klasika-rarity-Live-at-Montreux~05~rijen~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.