přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíHistorie, legendy, klasika, rarity... - Cymbal stack

23.5.2017 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály

Historie, legendy, klasika, rarity... - Cymbal stack


V nedávné době nabyl na popularitě zajímavý způsob použití činelů: hra na dva nebo více činelů položených na sobě. V angličtině se vžil termín cymbal stack; pro češtinu mě napadá slovo součinelí, ale obávám se, že s tímto návrhem nepochodím. O co se jedná a jak to vzniklo?

Klasickým základem pro stack je čína, na které je položen crash nebo splash, případně může být tvořen také kombinací crashů a splashů. Výsledný zvuk je výrazný, ale s omezeným sustainem, vhodný pro akcenty, osminový nebo čtvrtinový doprovod (funkčně na půl cesty mezi čínou a druhou hi-hatou) nebo i pro rychlejší figurky v breacích nebo v unisonu s kopákem. V závislosti na hmotnosti jednotlivých činelů pak můžeme získat velmi různorodé zvuky, od poměrně ušlechtilých až po zcela odpudivé. Podstatné je, že při tvorbě stacků často dobře fungují jinak těžko použitelné činely z levnějších řad, případně činely všemožně popraskané nebo zohýbané. Vzácně v této kategorii neplatí pravidlo „čím dražší, tím lepší“, které je jinak pro činely poměrně univerzální. Nejlepší součinelí (já to slovo musím použít!), které se mně osobně podařilo vytvořit, je z prasklé děrované číny a prasklého splashe, oboje tureckých značek.

Historie, legendy, klasika, rarity... - Cymbal stack


Co se historie týká, mnohé zdroje prvenství přisuzují velkému experimentátorovi Louiemu Bellsonovi, dále je využití připisováno Gingerovi Bakerovi, ovšem největším popularizátorem se stal od osmdesátých let Terry Bozzio (zlí jazykové tvrdí, že činely skládal na sebe proto, že už je neměl kam jinam dávat - kdo ví!). Kombinace čín se splashi a crashi je pro jeho zvuk zcela typická a právě on inspiroval další průkopníky, byť málokdo po něm měl činelů tolik, aby na ně hrál melodie. Dalším dlouholetým uživatelem je Mike Portnoy, díky kterému je stack již klasickou součástí progmetalového zvuku. Několik posledních let také postupně nabývá na popularitě využití stacků jako crashů (zákonitě se pak jedná o větší činely s delším dozvukem), dlouholetým experimentátorem je v tomto ohledu Benny Greb.

Historie, legendy, klasika, rarity... - Cymbal stack


Někteří výrobci činelů již vyrábějí i továrně spárované nástroje tvořící kompletní součinelí, což je určitě dobrá možnost v případě, že jdete skutečně po konkrétním zvuku svého oblíbeného bubeníka. Pokud je ale vaším cílem získat osobitě znějící a možná i zajímavější alternativu továrního stacku, experimentujte. Zkuste všechny kombinace činelů, které máte, a pamatujte, že pravidla jsou od toho, aby se překračovala!

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Historie-legendy-klasika-rarity-Cymbal-stack~23~kveten~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.