přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraGalerie slavných snímačů 12. - EMG 85

19.8.2013 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Galerie slavných snímačů 12 - EMG 85


Už jsme jednou uváděli jeden proslulý snímač této značky, EMG 81. A tam jsme řekli, že na řadě modelů a typů kytar, včetně signature řad a u spousty kytaristů, se dává dohromady s dalším aktivním snímačem, s „osmdesátpětkou“. A tu si dnes přiblížíme.

Ještě předtím ale opět uděláme takové menší elementární odbočení - aneb co je to ten aktivní a pasivní snímač a proč se to tak používá? Jednoduše řečeno - ideální je, když snímač sejme co nejširší spektrum nástroje v celé jeho práci, indukované primárně strunou. A když k tomu připočteme zkreslené rejstříky, tak je zase záhodno, aby kytara měla nejen vyrovnaný, ale také i silný výstup, potřebný k „nakopnutí“ aparátu (u lamp). Jenže lapidárně řečeno, čím více závitů, tím sice silnější výstup, ale také i silnější brum. A pokud počet závitů snížíme, nežádoucích brumů bude méně, ale výstup bude také nižší. Jak z toho ven? Vezměme snímač o menším počtu závitů a zesilme devítivoltovou baterií jeho výstup, něco jako mikropředzesilovač. Otázkou pak je, co má kdo rád. Mně osobně se líbí spíše ty „nedokonalejší“ pasivní snímače, protože mám pocit, že tam té kytary je prostě víc. Ale to už je hodně osobní.

Galerie slavných snímačů 12 - EMG 85


I když se EMG 85 v páru s 81 osazuje většinou ke krku, umí se prosadit svým hladkým zvukem i u kobylky. Ve srovnání se 81 (keramické magnety) má AlNiCo magnety a produkuje zaoblenější, sametovější tón čitelných basů, razantního ataku a konkrétních výšek. Vyplyne to zejména při zapojení u kobylky.

EMG 85 je hodně variabilní snímač, historicky patří mezi první modely firmy a oblíbila si ho dlouhá řada kytaristů, mj. Steve Lukather, Jon Donais, Reb Beach, Wes Borland, Zakk Wylde a další.

Galerie slavných snímačů 12 - EMG 85


A na jakých značkách kytar ho najdeme? Můžeme zde uvést třeba ESP (Viper), Schecter (Hellraiser), Jackson (Warrior, Dinky), Godin (Freeway, Redline), Epiphone, Dean (Razorback, Deceiver), B. C. Rich (Kerry King), Gibson (Zakk Wylde), Washburn (Wm), PRS SE (Torero), Ibanez (RTG6EX) apod.

Psáno pro: časopis Muzikus 2012/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Galerie-slavnych-snimacu-12-EMG-85~21~srpen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.