muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukGalerie slavných reproduktorů - Jensen

5.12.2013 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Galerie slavných reproduktorů - Jensen

A Galerie pokračuje dál. Po dlouhé řadě nástrojů, aparátů, efektů a všech dalších možných příslušenství se nyní zaměříme na další podstatnou věc kytarového světa, a to na ty nejslavnější reproduktory či firmy. Právě proto bude tato část Galerie trochu jiná. Pojďme tedy na to.

A jen tak mimochodem: O čem byl úplně první článek našeho sloupečku Galerie a kdy byl uveden? (odpověď je na konci článku)

Jensen - to je jméno, které je s historií elektrické kytary neodmyslitelně spjato. Už ve čtyřicátých letech minulého století, když Leo Fender začal produkovat svá první komba, využíval reproduktorů právě této chicagské firmy. Ta si tak získala obrovskou reputaci a její reproduktory vedle Fendera měly ve svých kombech a bednách v průběhu padesátých a raných šedesátých let i další firmy. Můžeme jmenovat Gibson, Ampeg, Magnatone, Silvertone, Premier a další. Z těch nejslavnějších modelů bychom si mohli uvést P12R, P10R, P10Q a P12Q, P12N atd. Z nich pak z hlediska historie jistě vyčnívá reproduktor P15N, kterým byly osazeny první modely Fender Bassman a Bandmaster, z dalších bychom mohli zmínit třeba P10R v legendárním Fenderově modelu Super Reverb nebo u Super Tweed.

A vyznat se v tom označení? První písmeno označovalo typ magnetu (P = AlNiCo, C = Ceramic), číslovka za ním velikost v palcích a poslední písmeno pak výkon, kdy R znamenalo 25 W, Q bylo 35 W, N 50 W a písmeno K označovalo stowattové reproduktory.

Mimochodem, současné modely Fendera Twin Reverb jsou osazeny právě dvanáctipalcovými reproduktory Jensen C12K. V současné době značku Jensen vlastní společnost Audiovox Corporation.

Odpověď: Galerie začala hned prvním číslem nového milénia, v lednu 2000, a tématem byly kytary, tehdy přímo Fender Strat Davida Gilmoura s výrobním číslem 0001.

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Galerie-slavnych-reproduktoru-Jensen~05~prosinec~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.