Galerie slavných reproduktorů - Celestion Vintage 30

Galerie slavných reproduktorů - Celestion Vintage 30
Galerie slavných reproduktorů - Celestion Vintage 30

Pokud byla řada Blue průkopnickou sérií na poli kytarových reproduktorů a podílela se tak na definování zvuku elektrické kytary, dvě další se staly pro své kvality a široké použití ještě legendárnějšími. Vedle série Greenback sem tedy zcela jistě patří řada Vintage 30. Tyto reproduktory vznikly na základě stále častějších požadavků zejména hardrockových kytaristů z poloviny osmdesátých let, kteří potřebovali ke svým stále více a více nadupanějším aparátům odpovídající repra. Vznikla tak řada Vintage, jejíž produkty daleko lépe zvládly větší sílu a silnější zkreslení aparátů při zachování čitelnosti tónu. Pro nový kužel, „H“ magnet, nejvíce se svým výkonem přibližující řadám s magnety AlNiCo, a cívku byly použity současné materiály a výsledkem byl reproduktor, který dokáže podchytit neagresivním způsobem basové frekvence, velmi široce středy - což je obecně deviza Celestionů - a konkrétní, vřelé výšky. Ostatně pro charakteristiku bude nejlepší srovnání s Greenbacky. Jen připomenu, že vždy jde o velikosti dvanáct palců. Tyto řady mají totiž ve své nabídce i další rozměry.

 

Co se týče síly, tak Greenbacky jsou pětadvacetiwattové, takže v osazení 4x 12” jde o stowattové bedny, Vintage 30 jsou šedesátiwattové, což ve stejném osazení (tzn. 240 W) dává poměrně velkou rezervu při špičkách výkonů hlav. Citlivost je u prvních z nich 98 dB, Vintage mají citlivost větší - 100 dB. Typ magnetu je u obou stejný, jde o keramické magnety. Frekvenční charakteristika je taková, že rozsah je u Greenbacků 75-5000 Hz, u Vintage je širší v basech (70-5000 Hz). V nižších částech frekvenčního spektra tedy Vintage najíždí konkrétněji, ve středech jsou si s Greenbacky podobné, s tím že se zde výrazněji projevuje rozdíl v citlivosti (Vintage jsou v určité části vyrovnanější, Greenbacky se zvedají k vyšším středům). U výšek křivka u Greenbacků klesá povlovněji, Vintage se ale více drží vyšších frekvencí.

 

Greenbacky tedy umějí být teplejší, ladnější a v některých rejstřících chlupatější (třeba v basech), Vintage jsou zase chladnější, tvrdší, průraznější a v určitých případech i jasnější.

Psáno pro časopis Muzikus