Galerie slavných reproduktorů - Celestion Blue

Galerie slavných reproduktorů - Celestion Blue
Galerie slavných reproduktorů - Celestion Blue

No a konečně jsme u této značky. U ní se zdržíme víc, uvedeme si totiž v rámci tohoto sloupečku několik typů, protože produkce firmy zahrnovala více modelů, které se nesmazatelně zapsaly do rockové kytarové historie.

 

Dnes je tady první ze celestionovské rodiny, a to rovnou ten nejklasičtější, model Blue. Původně šlo vlastně o reproduktor k rádiu, který byl posléze speciálně upraven pro potřeby dobových lampových zesilovačů. Blue tak v padesátých letech, při nástupu prvních kytarových hrdinů, vznikl z řady G12 a pomáhal tak definovat počátky elektrické kytary. Jako v podstatě první dvanáctipalcový reproduktor to byl robustní, spolehlivý výrobek, který produkoval hlavně nižší středy spolu s širokými středními frekvencemi s důrazem na vyšší středy.

 

Cinkavé výšky, pohybující se u konce frekvenčního rozsahu reproduktoru zde nebyly utnuty, ale své místo zde měly také prakticky na stejné úrovni jako na opačné straně frekvenčního spektra. Což bylo pro kytaristy rock and rollu a dobové hudební scény padesátých let a počátku let šedesátých přesně to, co potřebovali. A nejenom pro ně. I když firma vyprodukovala nejméně další dva hity, Greenbacky a Vintage 30s, Blue se prosadilo i do dnešních dnů. Nejtypičtějším spojením tohoto reproduktoru a aparátu se přes všechny možné variace stalo zejména combo Vox AC30. Z celé řady kytaristů, kteří vsadili na tuto kombinaci, můžeme jmenovat třeba Briana Maye, o jehož kvalitě tónu a barvě není jistě třeba dlouho mluvit. Reproduktor se také ujal, ostatně jako potom i další modely, u klasiky, u Marshalla.

 

V současnosti má Blue v nabídce firmy své stálé místo. Uveďme si ještě, že reproduktor má AlNiCo magnet (stejně, jako modely Gold a G10 Gold), citlivost 100 dB, velikost 12” a výkon 15 W. Pro firmu, a nejen pro ni, se stal měřítkem kvality dalších modelů a vývojových řad.

Psáno pro časopis Muzikus