Galerie slavných krabiček - Electro - Harmonix

Galerie slavných krabiček -  Electro - Harmonix
Galerie slavných krabiček - Electro - Harmonix

ELECTRO-HARMONIX DELUXE MEMORY MAN

První uvedení: 1976. Tak to už je opravdu lahůdka. A nejen na tu dobu. Mnohému vyznavači analogových efektů se i dnes rozsvítí oči, když tuto polyfunkční krabici vidí.

Delay se svými až 550 milisekundami zpoždění nabízel velmi kvalitní zvuk, který se svou charakteristikou značně blížil klasickému páskovému echu.

Kromě toho krabice obsahovala chorus i vibrato - a to vše jednoduše a instinktivně ovladatelné (což je pro tuto firmu typické). Dobový reklamní text tehdy uváděl, že s tímto pedálem jste omezeni pouze vaší fantazií. Pravda je, že Memory Man se hodil jak do rockových nátěrů, tak i do všemožných ambientních subžánrů.

Firma po úspěchu tohoto footpedálu začala v průběhu času nabízet i další modely s některými menšími vylepšeními (např. stereo výstup atd.).

Z celé řady jmen uveďme aspoň Erica Johnsona.

Galerie slavných krabiček -  Electro - Harmonix
Galerie slavných krabiček - Electro - Harmonix

ELECTRO-HARMONIX SMALL STONE První uvedení: 1976. Tento phaser je pravděpodobně jedním z nejvíce používaných phaserů všech dob, ne-li vůbec nejpoužívanějším. Firma jich kdysi vyráběla až sedm tisíc kusů měsíčně a jen taktak stíhala uspokojit poptávku.

Jediný knoflík (rate) ovládal míru efektu a malý přepínač vlevo od něj přepínal dvě barvy, dva mody "vlnění".

Při srovnání s MXR Phase 90 v tehdejších cenových relacích byl Small Stone přibližně o polovinu levnější. Pro firmu to byl další hit a pro obrovskou řadu kytaristů příležitost dostat se ke všem těm phase/shift-zvukům, klasickým parametrům Uni-Vibe, leslie atd. Viděl jsem ale Small Stone s úspěchem používat i u klávesáků a velmi zajímavě zněly amplifikované housle.

I zde platí, že konstrukce je bytelná a, jak jednou uvedl jeden fanda vintage krabic, vydrží i nukleární katastrofu.

Psáno pro časopis Muzikus