muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukGalerie nejtypičtějších ovladačů efektů XI. - Compresor/Sustainer

1.1.2012 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů XI. - Compresor/Sustainer


Nejjednodušší definice tohoto velmi osobitého efektu je zvýšení či snížení hraného tónu o předem nastavený či přímo pedálem ovládaný interval. Takže se jedná o něco jiného, než jsou oktávery (což bývá občas chybně spojováno do jedné kategorie).

Už z tohoto vymezení vyplývají dva základní typy těchto efektových zařízení. Prvním z nich jsou krabičky, na kterých si kytarista přednastaví sám či v určených modech intervaly, o které se má jeho tón změnit. Sem bychom mohli zařadit Boss Digital Pitch Shifter/Delay, řadu PS-2, PS-3 a další.

Novější generace těchto efektů pak kombinují své funkce s dalšími možnostmi, a to buď přímo s harmonizéry (těm se budeme také věnovat) nebo s dalšími modulacemi (chorus) či pro osobitější a jemnější ovládání s možností připojit expression pedály. Do této kategorie pak jistě patří DigiTech Harmony Man či Boss PS-5 Super Shifter, který umí i nasimulovat některé pohyby páky (Flutter, T-Arm), ovšem ne tak široce, jako je tomu u whammy pedálu.

Ten pak představuje druhý typ těchto zařízení, ve své podstatě ten přirozenější (aspoň z hlediska hry samé). Jednoznačnou vlajkovou lodí je zde whammy pedál od DigiTech. Ve svém pedalboardu mám WH-2, jednoznačnou klasikou je pak WH-1, ona proslulá červená krabice. Oba pedály disponují možnostmi plynule ovládat výšku tónu, a to v rozsahu až dvou, dokonce i tří oktáv. V přednastavených modech je také možné přecházet mezi intervaly a mít tak plnou kontrolu nad harmonizací dvojhlasů. Je to vynikající při hře bottleneckem, osobně jsem WH-2 využíval i jako simulaci páky na svém Gibsonu (než jsem si pořídil i Fendera).

Základními ovládacími prvky jsou tedy:

1. Samotný efekt změny hraného tónu: Pitch (Boss PS-2, PS-3, PS-5, Behringer US600).

2. Poměr mezi původním a efektovaným tónem: Balance (Boss PS-2, PS-3, PS-5, Behringer US600).

3. Přednastavené možnosti efektu (často kombinované s dalšími efekty): Mode (Boss PS-2, PS-3, PS-5, Behringer US600).

Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů XI. - Compresor/Sustainer


Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů XI. - Compresor/Sustainer


Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů XI. - Compresor/Sustainer

Psáno pro: časopis Muzikus 2011/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Galerie-nejtypictejsich-ovladacu-efektu-XI-CompresorSustainer~01~leden~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.