muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukGalerie nejtypičtějších ovladačů efektů 16. - Vibrato

20.4.2012 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů 16. - Vibrato


Dnešní část Galerie je zvláštní hned ze dvou příčin. Za prvé tímto dílem končí Nejtypičtější ovladače efektů a Galerie jako taková bude pokračovat - no, nechte se překvapit. A za druhé zde opět máme efekt, jehož jednoznačné vymezení nebývá v celkovém kontextu kytarové hantýrky tak jasné. Kupodivu. Je pravdou, že se na chybném prolínání označení dvou typů efektů, vibrata a tremola hodně podepsali sami výrobci aparátů a efektových zařízení, kdy řada značek uvádí vibrato jako součást nabídky zařízení a přitom jde spíše o tremolo. A naopak. Nemluvě o kytarách, kde často narazíme na vžitá označení, kdy se vibra páka uvádí jako trem páka či tremolo páka. Takže je nutné si uvědomit základní rozdíl - tremolo je efekt, jehož průběh je postaven na cyklickém kolísání průběhu hlasitosti původního signálu v nastavitelných hodnotách, kdy výška tónu se nemění.
Vibrato je naopak efekt, jehož výsledkem je změna výšky tónu, u efektových zařízení pravidelně se opakující v uživatelem nastavených hodnotách.
Návykový tento efekt není, specifika jeho zvuku tomu odporuje. Kytaristé zde dávají jednoznačně přednost prstům a vibrapáce. Pokud nejde samozřejmě o specifická nastavení, evokující např. 60. léta...

Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů 16. - Vibrato


Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů 16. - VibratoZákladními ovládacími prvky jsou tedy:

1. Rychlost frekvenčních změn, rychlost změn výšek tónu: Speed (DOD FX22 Vibrothang, Marshall VT-1, TC Electronic Shaker, Danelectro Chicken Salad), Rise (Behringer UV300 Ultra Vibrato),

2. Rozsah změn: Rate (Boss VB-2, Behringer UV300),

3. Intenzita průběhu efektu: Depth (DOD FX22, Boss VB-2, Marshall VT-1, TC Electronic Shaker, Behringer UV300), Intensity (Danelectro Chicken Salad)

4. Průběh jednotlivých frekvenčních vln: Shape (Marshall VT-1), Rise Time (TC Electronic Shaker, Boss VB-2), Dopler (DOD FX22)

5. Tón výsledného efektu, barva: Tone (TC Electronic Shaker), Image (DOD FX22)

Psáno pro: časopis Muzikus 2011/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Galerie-nejtypictejsich-ovladacu-efektu-16-Vibrato~20~duben~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.