muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukGalerie nejtypičtějších ovladačů efektů 15. - Limitér

13.3.2012 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů 15. - Limitér


Tento efekt můžeme přiřadit do rodiny těch krabic, které upravují průběh signálu vzhledem k jeho úrovni, hlasitosti, v podstatě i komprese jako takové. Nejjednodušeji lze tento efekt charakterizovat tak, že limitéry dokážou omezit námi nastavené dynamické špičky v předem určených frekvencích. Krátce: díky těmto krabicím nepřekročí signál nastavenou mez. Chrání se tak nejen zesilovač a reproduktory před přetížením, ale i ucho - když to, lidově řečeno, práskne, když v akordu zazní nepříjemně silně jedna frekvence, nezní to zrovna libozvučně. Samozřejmě i zde je nutné být v nastavování opatrnější - přílišná opatrnost signál výrazně zplošťuje. Limitér se často používá v kombinaci s kompresorem. Obecně mezi kytaristy není toto zařízení zvlášť rozšířené.

Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů 15. - Limitér


Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů 15. - Limitér


Základními ovládacími prvky jsou tedy:
1. Práh výstupní úrovně efektu, citlivost: Threshold (Boss LM-2 Limiter, Ibanez CP9 Compressor Limiter, Roger Mayer RM 58 Limiter), Sensitivity (MXR Limiter), Tres (Carl Martin Compressor/Limiter).

2. Prostupnost nastavených parametrů vzhledem k původnímu signálu: Release (Boss LM-2 Limiter, MXR Limiter, Roger Mayer RM 58 Limiter).

3. Celková úroveň efektu: Level (Boss LM-2 Limiter, Behringer CL-9 Compressor Limiter, Ibanez CP9 Compressor Limiter).

4. Úroveň výstupního signálu: Output (MXR Limiter, Roger Mayer RM 58 Limiter), Gain (Carl Martin Compressor/Limiter).

5. Barva tónu: Tone (Boss LM-2 Limiter).

6. Případná komprese zvuku:
- vlastní komprese: Sustain (Behringer CL-9 Compressor Limiter), Comp (Carl Martin Compressor/Limiter)
- nástup účinnosti efektu: Attack Time (Behringer CL-9 Compressor Limiter, Ibanez CP9 Compressor Limiter), Attack (MXR Limiter, Roger Mayer RM 58 Limiter), Resp (Carl Martin Compressor/Limiter).

Psáno pro: časopis Muzikus 2011/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Galerie-nejtypictejsich-ovladacu-efektu-15-Limiter~13~brezen~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.