přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareFreeware - u-he Zebralette

7.1.2016 | Autor: Vojtěch Hordějčuk | sekce: pro muzikanty - seriály

Freeware - u-he Zebralette

Říká vám něco jméno Urs Heckman? A jeho firma u-he? Pokud bych jej měl stručně představit, je to především autor kvalitních VST nástrojů (Zebra, Ace, Diva, Bazille) a efektů. Některé nástroje nabízí i zdarma - a to je právě případ Zebraletty - malé Zebry (pokud dovolíte, tak zebřičky).

Malá Zebra se od té velké liší hlavně tím, že má jen jeden proužek, tedy oscilátor. S tím se ale dá parádně řádit a během plavby zvukovým mořem tak narazíte na jednoduché nudné vlny i komplexní tsunami. Pakliže bych měl vybrat jeden rys, který Zebru odlišuje od všech ostatních virtuálních syntezátorů, je to morfování. Morfovat - tedy v čase modulovat - lze tvar vlny oscilátoru, obálku, parametry efektů, zkrátka téměř vše. Modulace v čase je to hlavní, co mě na jinak celkem fádním zvuku Zebřičky bavilo.

Editace parametrů bohužel moc příjemná není. Ovládacích prvků sice není příliš mnoho, ale zjistit, co přesně dělají, chvilku trvá. Naštěstí jsou však skupiny ovladačů jasně odděleny. Ze začátku je asi nejlepší poslechnout si pár presetů a zkusit něco zahrát - hned zjistíte, zda vám zvuk Zebry sedí, nebo je na vás příliš „digitální“. Zvolený preset lze využít jako výchozí bod pro vlastní nastavení. Editaci presetu bych zahájil úpravou tvaru vlny, která ovlivní barvu zvuku asi nejvíc. Potom bych se vrhnul na „efekty“ v horní části okna, které svým označením trochu matou - nejsou to efekty tradičního typu (delay, reverb atd.), spíše různé algoritmy, které do holého zvuku oscilátoru přidávají další harmonické frekvence. Například různé druhy jemného zkreslení.

K zebře je přibaleno několik presetů. Některé moc pěkné nejsou a působí spíše jako z nouze ctnost, ale některé možná příjemně překvapí.

Zebralette lze stáhnout jen v balíčku s demem Zebry 2, ale nemusíte se bát, Zebralette sama o sobě je zcela zdarma. A funguje na Windows i Mac OS X.

www:
www.u-he.com/cms/zebralette

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Freeware-uhe-Zebralette~05~leden~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.