Freeware - Švýcarský nožík MIDI-OX

Švýcarský nožík MIDI-OX. Může i říznout!

Myslím, že každý, kdo řešil otázku zálohování dat pomocí SysEx (koukněte na Tipy a triky) se dřív nebo později setká s prográmkem MIDIOX. Ten už je na světě nějaký ten pátek. Kromě příznivců se však kolem tohoto softíku také kupí pár odpůrců. Začneme tedy tím, proč je oblíben, a druhý tábor pustíme ke slovu až na konec.

 

Program je zdarma a na rozdíl od mnoha anonymních „frývérů“" má tenhle jednu velkou výhodu: podporu. Autor se o svůj web stará, kromě popisu změn a funkcí programu je zde také fórum uživatelů. Příspěvky jsou zde členěny do vláken, jak je na rozumných fórech zvykem.

Na webu se dočteme, že MIDI-OX je nejlepší všestranná midi utilitka (prográmek). O tom se by se asi dalo diskutovat, ale my se s autorem přít nebudeme; program toho skutečně umí hodně.

 

Program je obsažen v souboru midioxse.exe o velikosti necelého 1 MB. Instalace proběhne rychle, vše je standardní, žádné vychytávky. Po spuštění je třeba nadefinovat MIDI porty, které bude MIDI-OX využívat. Vlastní práce s programem probíhá v samostatných podoknech, která lze samozřejmě posouvat pouze v rámci základního okna programu. Nahoře najdeme standardní kombinaci ikonek a příkazů. Grafické provedení je skutečně na úrovni, uživatelská obsluha je velmi dobrá.

 

Takže co program vlastně umí? Spoustu věcí, které se týkají MIDI portů, MIDI dat, jejich přesunů, mapování, filtrování, synchronizace atd. Protože toho umí skutečně dost, představíme pouze to základní. Při práci s MIDI je asi prvotní vědět, zda se vůbec něco děje a jestli nějaká data proudí dovnitř a ven. K tomu prvnímu využijeme panel MIDI Port Activity. Obsahuje pár virtuálních LED diod, které blikáním signalizují, zda na vybraném kanálu 1-16 proudí dovnitř nebo ven (IN/OUT) nějaká data. Pokud chceme tato data přímo vidět, zapneme semafórek Monitoring MIDI Data a otevřeme okna Monitor Input resp. Output. Jakmile něco proudí dovnitř nebo ven, zde se rychle zobrazují hromady čísel. Napoprvé to možná vypadá jak matrix, ale po chvíli si člověk uvědomí, že víc si snad ani nemůže přát.

 

Šikovným nástrojem je příkaz Play Notes from Computer Keyboard. Po jeho aktivaci začne ikonka (klaviatura) červeně problikávat, a jakmile zmáčkneme klávesu v dolní řadě, pošle se na kanálu 1 příslušný tón. Toto lze dobře využít k ověření, zda náš zvukový generátor funguje. Tuto činnost samozřejmě uvidíme v okně Monitor Output.

 

Osobně MIDI-OX využívám k zálohování a obnově nastavení, tedy příkazy SysEx. Prográmek nabízí přímo okénko SysEx View, ve kterém máme snadno dostupné to hlavní, tedy možnost odesílat a přijímat SysEx soubory mezi počítačem a zvukovou mašinkou. Zde mi vyhovuje jednoduché provedení, které připomíná práci se příkazy SysEx u starších Cakewalků. Vyberu soubor se zálohou a kliknutím odešlu do hudební mašinky. Nebo aktivuji „čekání“ na zprávu SysEx, spustím Dump na mašince, data přijatá pomocí MIDI OX uložím do souboru a je hotovo.

Nyní nastal čas zmínit se o problémech, které občas MIDI-OX doprovázejí. V případě zálohování SysEx nastavení zvuků (můj stařičký Korg A3) někdy dochází k tomu, že se data ze zálohovaných souborů v Korgu neobnoví správně. Občas se objevuje zmatené nastavení, displej Korgu ukazuje místo názvu zvuků gulášek („*HS&%$“), zkrátka „zlobí to“. Pak jsem zkusil pozorněji sledovat, co se děje, a zjistil jsem, že do mašinky neodešla celá zpráva, ale jen část. Pro zmíněný Korg A3 má totiž celý SysEx 16 684 bajtů. Ale když jsem hlídal zálohování (Monitor In) anebo obnovení dat (Monitor Out) zjistil jsem, že dat doputovalo méně, třeba jen 16 551 bajtů. Takto uložený soubor nebyl kompletní a jeho zpětné odeslání do Korg A3 způsobilo zmíněný zmatek. Od té doby jsem si hlídal, zda jsem do PC přijal kompletní data. Pokud jsem chybu zjistil, spustil jsem celý proces znovu. Takže řešením je vždy zkontrolovat, zda je vše v pořádku. No ale stejně... Hloupé je, že tahle nepříjemnost se děje „někdy“. Takže pořád hlídat. Na fórech ohledně MIDI-OX jsem našel popis podobně vypadajících problémů týkajících se chyb při zasílání zpráv SysEx , muzikanti autorovi spílají, že si tím zničili přístroj (což touto cestou není technicky dost dobře možné) atd. Nicméně lze usuzovat, že autoři prostě někde udělali chybu. Ano, program je zadarmo, takže nemohu chtít vše. Ale jak by řekl Kefalín, „líbivá politika to teda není“.

 

Na závěr nalaďme veselejší notu: Určitě doporučuji vyzkoušet i pokročilejší funkce MIDI-OX. Program toho nabízí hodně, pro MIDI laboranty hotové požehnání. Na webu se můžete dočíst, jak dělat mapování, filtraci, MIDI Program Change (bezva věc!), a dozvíte se k jakým kouzlům se tyto techniky dají dovést. Potěší i takové blbinky jako možnost zapnutí, zda má být MIDI-OX stále nahoře nad všemi okny.

Takže určitě se nebojte s tímhle nožíkem krájet svá MIDI data. Akorát bacha, aby vás neříznul...

Psáno pro časopis Muzikus