přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareFreeware - Paul’s Extreme Sound Stretch

23.12.2015 | Autor: Vojtěch Hordějčuk | sekce: pro muzikanty - seriály

Freeware - Paul’s Extreme Sound Stretch


Dnes se podíváme na jeden poměrně specifický nástroj, který možná upotřebí ti z vás, kdo si rádi hrají se zvukem, různě ho ohýbají, kroutí, natahují... zkrátka deformují. Takový proces může vést k překvapivým výsledkům a původní zvukový materiál změněný k nepoznání poslouží jako originální efekt nebo atmosféru dotvářející plocha.

Jednou z operací, která dosti dramaticky mění charakter zvuku, je časová transformace, tedy zkracování a prodlužování vzorku. Matematicky se jedná o poměrně složitou operaci s nepřebernými možnostmi implementace. Je to podobné jako při změně velikosti fotografie, kde si můžete navolit algoritmus a nějaké další parametry, které ovlivní výsledek podle druhu fotografie, motivu, míry zvětšení a podobně.

Většina zvukových editorů a DAW sice obsahuje funkce pro časové transformace, ale snad žádný z nich neumožní navolit tak extrémní parametry, jako dnes představovaný nástroj, kterým je Paul’s Extreme Sound Stretch.

Tento program s otevřeným zdrojovým kódem je k dispozici pro Windows, Linux a neoficiálně i Mac OS. Po spuštění umožní načíst libovolný zvuk, vyladit parametry a výsledek exportovat na disk.

Hlavní ovládací prvky zahrnují volbu algoritmu a míru zpomalení, které chceme dosáhnout. Rozsah hodnot je opravdu extrémní. Prakticky použitelné je však jen protažení v řádu jednotek, desítek nebo stovek, kdy například ze vteřinového samplu virblu vytvoříte až minutovou plochu.

Ještě zajímavějších výsledků lze dosáhnout s melodickým materiálem, ať už s izolovaným nástrojem, nebo celou skladbou. Krátký riff skládající se z několika tónů se rozprostře do času jako ambientní podklad pro celou skladbu, přičemž si uchová své ladění.Mezi další parametry patří například velikost vzorkovacího okna, obálky pro průběh různých parametrů, přidávání harmonických frekvencí, filtrace... ale tyto funkce mě moc nenadchly a přijdou mi spíše nadbytečné.

Pokud tedy rádi experimentujete a hodily by se vám nějaké neotřelé a „podivné“ zvuky, zmíněný nástroj určitě zkuste. Není však bez chyb a občas trochu zazlobí...

www:
hypermammut.sourceforge.net/paulstretch/

Verze pro Mac OS X:
music.cornwarning.com/2011/12/07/new-paulstretch-os-x-build/

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Freeware-Pauls-Extreme-Sound-Stretch~23~prosinec~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.