Freeware - MinimogueVA aneb jen si tak trochu zamoogovat…

Freeware - MinimogueVA aneb jen si tak trochu zamoogovat…
Freeware - MinimogueVA aneb jen si tak trochu zamoogovat…

Kamarád klávesák sní nad prospekty nového Minimoogu Voyageru. Jeho cena je stále astronomická, jeho zvuk je stále dokonalý. Ač neklávesák, to, co vyluzovali Michael Kocáb na Strace v hrsti nebo Keith Emerson (kdekoliv), mě vždy dostalo do kolen. Fantastický živý tón, měnící se takovým záhadným způsobem, že mi evokuje roztékajícího a slepujícího se terminátora v blízkosti tavicích pecí.

 

Na stránkách výrobce máme ke stažení balíky buď standardního nástroje nebo tzv. verzi Luxus. Ta se liší od standardní verze stereo filtry a panningem, ale má větší nároky na výkon počítače. Vlastní plug-in má 5 MB a spolu s ním dostaneme i adresář se zvuky.

 

Jak se tahle kráska ovládá, popisovat nebudeme, protože je zřejmé, že - alespoň ze začátku - to žádná procházka růžovým sadem nebude. Ty spousty knoflíků a nastavení... Jenže stejně jako u ostatních syntezátorů, i zde záhy zjistíme, že panel má systém. A když do něj pronikneme, dostane tvorba zvuku řád, a pak už to jde jako na drátkách. Doslova.

 

Pochválit nebo vypíchnout nějaký zvuk je docela obtížné, líbí se mi všechno. Když ale jinak nedáte, hezké je třeba tremolo Rhodes. Houpe se jako provazová lávka nad horským potokem v Alpách. Mezi zajímavě a kosmicky znějící patří třeba Sinisa Bete, připomínající On the Run z desky The Dark Side of the Moon.

 

Resumé? S tímhle plug-inem asi člověk úplně nezažije ten okouzlující pocit nového majitele Minimooga. Ale ten zvuk se fakticky povedl!

 

PS: Pokud jste příznivci Moogů a ELP, mrkněte na YouTube. Pod heslem Keith Emerson breaks down the moog se jmenovaný mistr dívá na zoubek mašince z roku 1968. A takových odkazů je tam samozřejmě víc...

 

www:

www.home.no/gunnare/index.htm

Psáno pro časopis Muzikus