Freeware - Fronty na fonty aneb písmo dělá člověka

Freeware - Fronty na fonty aneb písmo dělá člověka
Freeware - Fronty na fonty aneb písmo dělá člověka

Jak to hned vypadá lépe, když na plakátu není název kapely napsaný profláknutým Arialem, ale nějakým neotřelým a atypickým písmem! Celé se to jakoby rozzáří, prosvítí. Písmo posune celý plakát o několik úrovní výše. Ale kde se bere, co to je? Proč ho kamarád má, a já ne?

 

Co to vlastně je? Zjednodušeně řečeno, písmo (neboli font) je tvar písma. Když si pomůžeme muzikou, pak font je něco jako nástroj. Stejná nota zní na každém nástroji jinak. Každý font zobrazí jedno a to samé písmenko jinak.

 

A kde se bere, jak vypadá? Každý font je fyzicky představován souborem, který má standardně příponu ttf (pro Apple dfont). Jeho velikost je prťavá, kolem padesáti až sto kilobajtů. Několik desítek fontů dostaneme přímo s operačním systémem. A v tom je právě zakopaný pes: Pokud chceme něco originálního, s fonty, které má každý, díru do světa neuděláme. Řešení je ale prosté: na netu si vybereme písmo, přidáme jej do počítače a hotovo.

 

Dole najdete odkazy na pár stránek, kde jsou volně ke stažení stovky fontů. Procházení takového množství je po chvíli nepředstavitelně úmorné. Ale nedá se nic dělat, originalita chce svoje! Pozor, zdaleka ne všechny fonty umí češtinu! Místo typicky českých znaků (ž, ř, č apod.) pak píšou čtverečky nebo jiné nesmysly. Některé weby proto nabízí jenom fonty, které ji svedou. Pokud jsme vybrali, do počítače se nám stáhne buď přímo soubor s příponou ttf anebo exe. Pokud má příponu exe, stačí na něj poklepat a písmo se samo nainstaluje. Soubory ttf je nutné manuálně přidat do systému. Jak se to dělá?

 

U „novějších“ systémů (Vista, Win 7...) stačí najet na soubor, zmáčknout pravé tlačítko a vybrat Nainstalovat. Druhá možnost je spustit Ovládací panely a panel Písma. Zde vidíme všechna nainstalovaná písma (jen jednotlivé soubory, ne jak vypadají). Opět pravé tlačítko myši a vybereme cestu k souboru (k souborům), který (které) jsme si před chvílí stáhli.

 

Když spustíme aplikaci, ve které plakát vytváříme, nové písmo je k dispozici. Voilà!

 

Ještě poznámka: Po chvíli zjistíme, že nechceme jen dva nebo tři fonty, ale nejraději bychom si jich vzali sto nebo všechny. Ať je z čeho vybírat! To je sice pravda, ale příliš velké množství písem může zpomalovat systém. Takže trochu té střídmosti není od věci. Ono i dvacet třicet nových fontů nadělá parády habaděj.

 

web

www.ceskefonty.cz

pisma.webz.cz

cz.fontriver.com

www.fontpark.net/cz/kategorie/kaligraficka/5/

cs.fonts2u.com

Psáno pro časopis Muzikus