muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareFreeware - F jako Farfisa: Combo model F

27.9.2012 | Autor: Ladislav Ptáček | sekce: pro muzikanty - seriály

Freeware - F jako Farfisa: Combo model F

Minule jsme se podbízeli kytaristům. Dnes něco nabídneme milovníkům černobílých klapek. Mezi těmi známějšími typy kláves jako Hammond, Rhodes a dalšími se určitě neztratí ani varhany Farfisa. A právě jejich simulaci nabízí tento zajímavý plug-in.

Trochu netradičně nezískáme rovnou dll knihovnu, ale soubor ComboF_100-install.exe o velikosti 1,1 MB. Po jeho spuštění se objeví klasický instalační dialog. Nemusíme se lekat, nejedná se o instalaci v pravém slova smyslu (zápisy do registrů atd.) ale jen o „dotazník“. Jsme tázáni, jaký typ knihovny chceme (v závislosti na rychlosti našeho počítače), zda chceme i dokumentaci a kam se má plug-in umístit. Po skončení instalace se nám v adresáři s plug-iny (standardně c:Program FilesSteinbergVstPlugins) objeví jak samotná knihovna o velikosti pod jedno mega, tak manuál.

Můžeme si přepínat mezi dvěma vzhledy. První připomíná nástroj se zavřeným víkem a nabízí základní ovládání, jako je Volume. Ve druhém už máme k dispozici kompletní možnost nastavení, včetně ovladačů z prvního režimu. Oba dva mají společné rozložení - nahoře ovládání dole klávesnice. Ta je čtyřoktávová a u spodní oktávy nechybí prohozený gard černých a bílých klapek jako u původního nástroje. Dá se na ni hrát i myší.

Zajímavostí je možnost nastavení ladění (!). Každý z dvanácti tónů si můžeme naladit podle našich potřeb, ladění (vlastně rozladění) pak zůstává stejné pro všechny oktávy. Dále si v nastavení můžeme pohrát třeba s vibratem, můžeme nastavit attack a release, měnit množství harmonických ve zvuku atd.

V porovnání s jinými plug-iny si Farfisa ukousne z výkonu procesoru větší kousek, než bývá zvykem. Je dobré na to pamatovat a hlídat si vytížení.

Musíme pochválit podrobný manuál, což u freeware nebývá vůbec zvykem. Autor zde nabízí detailní popis nastavení varhan, velmi rozsáhlý je popis implementace MIDI, včetně Midi Map. Zde umí dokonce i MIDI Learn. Úctyhodný je také výčet aplikací, nad kterými plug-in poběží, resp. nad kterými byl testován. Stejně podrobně je zpracovaný seznam možných operačních systémů. Plug-in je ke stažení jak pro Windows, tak pro Mac OS.

Nástroj hraje dobře, možností nastavení je pro hračičky dost a dost, ale pamatujme, že zvuk je pořád jen jeden. Dá se přiblížit klasickému svatebnímu zvuku varhan v MNV nebo se lze octnout v krematoriu na pohřbu neoblíbeného souseda. Holandští autoři dělají ještě jeden podobný nástroj s názvem Combo model V. Mrkněte na jejich stránky, je na co se dívat...

www.martinic.com/combof

Psáno pro: časopis Muzikus 2012/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Freeware-F-jako-Farfisa-Combo-model-F~27~zari~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.