muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíBubnoštěky - rozměry čili velikosti paliček

22.8.2019 | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - seriály

Bubnoštěky - rozměry čili velikosti paliček


Je občas zajímavé povšimnout si, kolik věcí se jmenuje proti své přirozené logice. Například proč se nejmenší místnosti v bytě říká sociální zařízení, když tam většinou sedíte sami jak zajíček v své jamce? Podobně feministky nejsou ženštější než ostatní dámy, přestože si tak vlastně říkají, ale hrají si spíš na chlapy.
A jsme u jádra - ani v označování velikostí paliček totiž neplatí, že větší číslo značí větší klacek, pokud v tom vůbec nějakou logiku najdeme. Guláš v tom ještě dělá skutečnost, že kdejaký výrobce si paličky značí často úplně po svém. K tomu ještě občas nějaký virtuoz či hejhula si nechává vyrábět „signature“ modely v naději, že se tím stane superbubeníkem, na což mnohé firmy rády přistoupí, aby se lépe prodávalo. Přestože, skromně a mezi námi, dobrý bubeník zahraje dobře i špejlema od mávátek. Jen je dřív zlomí a možná po delší hře bude potřebovat ošetřit puchýř na ukazováčku. Jinak ale zas tak o moc nejde.

Bubnoštěky - rozměry čili velikosti paliček


Dalším problémem je materiál, ze kterého jest palička vysoustružena. Značení a doporučení se většinou vztahují k javoru, který se ale víc štípe než třeba dřevo hickory. Chválené je i dřevo habru. Ovšem pokud stvoříte palici z něčeho jiného, nedávno jsem zde psal o mahagonu a bambusu, leckteré vyzkoušené rozměry ztrácejí smysl. A to nemluvě, vlastně „nepsaje“, o hliníku, který je úplně mimo. Různí výrobci si taky vytvářejí svoje značení, anebo používají značení obvyklá, ale v některém rozměru jdou mimo obvyklou toleranci. A teď se v tom vyznejte.

Bubnoštěky - rozměry čili velikosti paliček


Pokud tedy odhlédneme od výstřelků, rozměr paličky má většinou jedno číslo a jedno písmeno. Čísla jdou od jedné do devíti, přičemž nejpoužívanější jsou 2, 5 a 7. Obvyklá písmena jsou A, B a S. Takže popořadě, napřed ta písmenka, neb jsou jednodušší. Značí tloušťku paličky.
A značí „orchestra“, asi proto, že O by se pletlo s nulou. Jsou z těchto třech nejtenčí a měly by pasovat pro velké orchestry, vulgo „big bandy“. Že mají nejtenčí palice přehrát nejvíc ostatních nástrojů, sice úplně nechápu, ale tradice a historie praví takto.
B má značit „band“, tedy malou kapelu. Kupodivu, přehrát malou kapelu vyžaduje větší palici než na celý orchestr, ale bude to asi tím, že malá kapela bývá mohutně amplifikovaná.
S znamená „street“ a mají pasovat pro mašírující hudebníky. Asi „dechule“ a armádní orchestry. Tyhle palice by měly být z uvedené trojice nejtlustší.
Některé firmy přidávají na konci ještě písmeno N, pokud má palička nylonovou hlavičku, což asi není zase taková makačka na bednu.
A aby to nebylo zas tak moc přehledné, číslo značí jak délku, tak tloušťku. Vyžvejknu se tedy jen k těm nejčastějším.
Číslo 2 by mělo značit nejtlustější baldu, tak něco mezi a 16 a 16,5 palce (406 až 419 mm),
číslo 5 má značit zlatý střed okolo 16 palců (406,4 mm),
číslo 7 značí kratší houžvičku 15 až 15 a ¾ palce (381 až 400 mm). Odvážně tvrdím, že tyhle pasují asi nejlépe na vyšívání synkop na činelu ride, tedy na jazz.
Ještě jsem pro vás vyhrabal a přepočítal jinou tabulku, jež uvádí rozměry mírně odlišně, přesněji, ale bůh suď, který výrobce se jí bude přesně řídit. Leč nižší číslo opět značí delší palici.

označenídélkaprůměr
[palce][milimetry][palce][milimetry]

označenídélka průměr
[palce] [milimetry] [palce] [milimetry]
1A 16 + 13/16 427,0 7/12 14,82
2B 16 + 1/4 412,8 5/8 15,88
3A16 + 3/16411,2 7/12 14,73
5A 16 406,4 9/16 14,29
5B 16 406,4 19/32 15,08
7A 15 + 1/2 393,7 13/24 13,76
rock 16 + 5/8 422,3 5/8 15,88


To, jak si ze škály vybrat tu správnou palici, je další obrovské téma ovlivňující běh vesmíru včetně jeho přilehlého okolí. Proto o něm vytrousím pár mouder někdy příště.

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Bubnosteky-rozmery-cili-velikosti-palicek~22~srpen~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.