Bubnoštěky - omotávací síťka

Minule a předminule se tu psalo o smršťovacím protiskluzovém návleku (viz minulý Muzikus 1/2020) a omotávací měkké pásce na bubenické paličky (viz předminulý Muzikus 12/2019). A zakončím zde tedy svou prezervativní trilogii o protiskluzových pomůckách paličkových krátkým

Bubnoštěky - omotávací síťka
Bubnoštěky - omotávací síťka

testem nalepovací síťky. Dodává ji v roličkách slovutná palicová firma Vater pod hrdým názvem VSTR Sticks & Finger Tape za možná ještě rozumný peníz. R v názvu VSTR značí červenou barvu. Je to vlastně čímsi jaksi povoskovaná textilní síťka, která, byvši omotána na paličce, celkem na ní drží a netřeba ji ani moc fixovat na okrajích lepicí páskou. Ale tak jako minule, sepíšu radši svoje poznámky v bodech pro i proti, ať je to přehlednější, a tím i jasnější. Argumentace jak u soudu. Takže: I když na to rolička zrovna vytažená z pytlíku moc nevypadá, na paličce tkanina celkem dobře drží, a to dokonce lépe než oboje předchozí, tedy než „cyklo-řídítková“ omotávka a zevně vzorkovaná smršťovací bužírka.

Snáz a rychleji než obě předchozí, se taky namotává.

K instalaci celkem nic nepotřebujete, možná jen nůž či nůžky na oddělení potřebné části, ale dá se nahonem i utrhnout. Takže pokud se vám nečekaně trémou či zápalem opotí ruce, můžete pásku snadno a rychle namotat na palici třeba v pauze mezi dvěma písněmi, než frontman vysvětlí publiku, že jsou prostě skvělí a jedineční.

Ze všech tří testovaných je namotaná síťka nejlehčí, tedy pokud ji tam nedáte v deseti vrstvách, a proto taky nejméně mění váhu i těžiště celého klacku. K jazzovému pocinkávání na velký činel je tedy nejpřátelštější, skoro jako byste hráli čistým dřevem. Klapání paličkou přes ráfek je kupodivu u všech zhruba stejné a závisí spíš na poloze paličky vůči ráfku než na tom, co máte na palici namotáno. Samozřejmě že do ráfku musí ťukat vykukující dřevo. Ale tenhle zvuk žádná z omotávek prakticky neovlivní.

Síťka je lepkavá po obou stranách. Takže pokud máte pazoury hodně zpocené, navíc třeba ještě natřené krémem, máte v ruce jakousi díky síťce sice nepříliš klouzající, ale jinak docela slizkou mixturu, která nemusí být citlivým duším úplně příjemná.

Bubnoštěky - omotávací síťka
Bubnoštěky - omotávací síťka

Síťka je ze všech tří postupně popisovaných pomůcek nejtenčí, a proto je s ní palička v ruce i nejtvrdší. Síťka tak nejméně chrání vaši ctěnou ručku proti mozolům, pokud v ní držíte palici jak prase kost. Anebo jako já. Z tohoto pohledu pomáhá asi nejvíc měkká omotávka, po ní pak smršťovací bužírka a nejméně tohle. Mimochodem, mozoly z hraní se nejčastěji dělají zevnitř, na spodním článku ukazováčku, nebo v dolíku mezi ním a palcem. Pokud se vám dělají spíš na zadku, vyměňte stolici nebo zhubněte.

Na rozdíl od předchozích zmíněných, vystačí omotávací síťka asi na pět párů paliček. Bužírky jsou jenom na jeden pár a měkká omotávka vystačí asi na dvě až tři paličky, Vater VGTR Grip Tape by měl vyjít na dva páry. Vzhledem k výdajům tedy síťkou obalíte paliček asi nejvíc, vlastně ještě taky podle toho, kde, co a za kolik nakoupíte.

Různých typů takových pásek běhá po světě víc, ale je to už podobná písnička jako tři uvedené. A pak se k podobnému účelu prodávají ještě vosky a rukavice, ale o těch možná někdy jindy. Závěr tedy ponechávám zase na vás. Omotávat, či neomotávat - that’s a question...

Psáno pro časopis Muzikus